آغازصادرات اسب ترکمن از سال 97/کشورهای اروپایی وعربی هدف صادراتعلی مبارکی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برای صادرات اسب باید زیر ساخت های لازم فراهم شود که صدور شناسنامه و پاسپورت یکی از آنها است.
وی افزود: تاکنون اقدامات خوبی برای صدور شناسنامه و پاسپورت اسب ها در سطح کشور و استان انجام شده است.
مبارکی اظهار کرد: یکی دیگر از زیرساخت ها، انجام اقدامات قرنطینه ای است که باید توسط دامپزشکی پیگیری شود.
وی با بیان اینکه باید به کشورهای مقصد اطمینان داده شود که در صادرات اسب، تهدیدی به لحاظ انتقال بیماری وجود ندارد خاطرنشان کرد: کشورهای عربی و اروپایی از کشورهای مقصد برای صادرات اسب ترکمن شناسایی شده اند.

*هزینه های سنگین شناسنامه اسب
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود درباره مشکلات اسبداران گفت: یکی از دغدغه های اسبداران، بالا بودن هزینه های دریافت شناسنامه ژنتیکی است.
وی تصریح کرد: برای دریافت شناسنامه بر هر سر اسب پنج میلیارد و 200 میلیون ریال هزینه می شود که درخواست داده شده تا دست کم 2 میلیارد ریال از این رقم از طرف دولت به اسبداران کمک شود.
وی افزود: کمک به تامین هزینه های خرید سیلمی برتر، یکی دیگر از درخواست های اسبداران است و پیشنهاد می شود برای اصلاح نژاد اسبان ترکمن دست کم 2 میلیارد ریال اعتبار برای خرید سیلمی برتر مساعدت شود.

*سخت گیری برای ایجاد باشگاه ها
وی با بیان اینکه یکی از نیازهای اساسی برای توسعه صنعت اسب دراستان، توسعه باشگاه ها است گفت: خراسان شمالی خاستگاه اسب اصیل ترکمن در کشور است اما زیرساخت ها در این منطقه برای اسبداران مهیا نیست.
مبارکی اظهار کرد: روند دریافت مجوزها برای ایجاد باشگاه اسب سواری در این استان طولانی است و بعضا 6 ماه به طول می کشد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: در این استان، برای ایجاد باشگاه در شهر، ممانعت هایی مشاهده می شود این در حالی است که در برخی از شهرها، باشگاه های اسب در وسط شهر ایجاد شده و بدون هیچ مشکلی فعالیت دارند اما در این استان در این زمینه سخت گیری می شود.
وی خاطرنشان کرد: صنعت اسب ترکمن در این استان جایگاه بسیار پر اهمیتی دارد و مردم استان بویژه در شهرستان مرزی راز و جرگلان علاقه بسیار وافری به پرورش اسب دارند.

* علاقه و تجربه مردم استان در اسبداری
مبارکی افزود: اسبداران در این استان تجربه خوب و مناسبی در صنعت پرورش اسب دارند و این یکی از مزایای توسعه صنعت پرورش اسب اصیل ترکمن در این استان به شمار می رود.
وی تصریح کرد: به عقیده ما، هر سر اسب می تواند برای یک نفر شغل ایجاد کند و بر این اساس، توسعه صنعت پرورش اسب ترکمن می تواند تحول اقتصادی در استان بویژه در روستاها ایجاد کند.
خراسان شمالی پیش از این به عنوان پایلوت صادرات اسب اصیل ترکمن کشور تعیین شده بود و بر این اساس هر گونه صادرات اسب کشور باید از این استان انجام شود.
اکنون یک هزار سر اسب در خراسان شمالی نگهداری می شود که 600 سر اسب در شهرستان مرزی راز و جرگلان است.
* سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخ دهید