آمانو: نمی توانیم بگوییم کره شمالی بمب هیدروژنی آزمایش کرده استبه گزارش ایرنا، آمانو روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه سی.ان.ان اظهار داشت به نظر من تهدید کره شمالی یک تهدید جهانی است. در گذشته، مردم به تهدید منطقه ای اعتقاد داشتند. حالا دیگر این مساله موضوعیت ندارد. این یک تهدید جهانی است که سلاح هسته ای و موشک را با هم تلفیق می کند.
وی افزود: ظرفیت این را نداریم که مشخص کنیم یک بمب هیدروژنی بوده یا نه. سازمان های دیگر تحلیل هایی انجام داده اند اما تشخیص آن دشوار است. با توجه به تجاربی که آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره سایر برنامه های هسته ای کره شمالی دارد، این کشور معمولا کاری که می گوید انجام می دهد.
رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: کره شمالی یکی از کشورهایی است که حدس زدن گام بعدی آن بسیار دشوار است.
با این حال، وی گفت: محتاطانه آن است که فرض کنیم که کره شمالی پیشرفت شگرفی کرده است.
«لاسینا زربو» دبیر اجرایی سازمان پیمان جامع منع آزمایش هسته ای که فعالیت های هسته ای و زلزله ها را در سراسر دنیا بررسی می کند، معتقد است آزمایش کره شمالی «یکی از بزرگترین زمین لرزه های ثبت شده در سیستم بین المللی نظارتی ما» بوده است.
وی افزود: ما از درجه 6 [ریشتری] حرف می زنیم. این بالاترین میزانی است که تاکنون ثبت شده و نشان آشکاری است بر اینکه برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی در حال رسیدن به یک مرحله کاملا متفاوت است.
گروه NORSAR در نروژ که آزمایش های هسته ای را تحت نظر می گیرد، تخمین زده است که قدرت انفجاری آزمایش کره شمالی 120 کیلوتن بوده است؛ یعنی قدرتی برابر 120 هزار تن تی.ان.تی. مقامات کره جنوبی آن را 50 کیلوتن تخمین زده اند.
شبک**9423**1392**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


پاسخ دهید