آموزش و پرورش از فعالیت پیش دبستانی‌های بدون مجوز جلوگیری می کندبه گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، مرضیه گرد روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این سازمان از مشارکت دستگاهها و انجمن های مردم نهاد استقبال می کند اما شرط اصلی برای ثبت نام دانش آموزان در این دوره، کسب مجوز از وزارت آموزش و پرورش است که با توجه به تفویض اختیار به مناطق و شهرستان ها، دستگاه ها می توانند اطلاعات آماری معلمان، فضا و نیروهای خود را به آموزش و پرورش منطقه اعلام کرده و مجوز فعالیت را از طریق شورای نظارت منطقه یا شهرستان دریافت کنند.
وی ادامه داد: از سال گذشته، تعدادی از مراکز پیش دبستانی برای اخذ مجوز مراجعه نکردند و با توجه به اطلاع رسانی های انجام شده، امیدواریم اطلاعات تا قبل از مهلت قانونی بازگشایی مدارس ارائه و مجوزهای لازم اخذ شود.
گرد تصریح کرد: سامانه ای به منظور ثبت اطلاعات و دریافت مجوز ایجاد دوره پیش دبستانی در نظر گرفته شده که انتظار داریم تمامی پیش دبستانی های بدون مجوز آموزش و پرورش نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام کنند در غیر این صورت با مراکز متخلف برخورد قانونی می شود.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی یادآور شد: تعیین شهریه برای دوره پیش دبستانی طبق ضوابط و با هماهنگی و توافق شورای نظارت در آموزش و پرورش مشخص می شود و هر فرد حقیقی و حقوقی شرایط گزینشی و قانونی را داشته باشد، می تواند برای دریافت مجوز اقدام کند.
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در راستای رعایت عدالت آموزشی در مناطق محروم به ویژه مناطق دو زبانه، تمهیدات لازم برای تحصیل رایگان نوآموزان پیش دبستانی از طریق خرید خدمات و استفاده از موسسان غیردولتی فراهم شده است.

** حداقل دستمزد قانون کار برای معلمان حق التدریس مدارس غیردولتی در نظر گرفته می شود
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی عنوان کرد: در قانون قبلی قرار بود آیین نامه تنظیم حقوق و دستمزد معلمان حق التدریس مدارس غیردولتی ارائه شود که تحقق نیافت اما در قانون جدید ملاک و معیار، حداقل دستمزد قانون کار است البته به این معنا نیست که موسس نتواند حق التدریس بیشتری به معلمان پرداخت کند.
گرد تصریح کرد: بیمه و شرایط معلمان حق التدریس در آیین نامه اجرایی سازمان مدارس غیردولتی که اکنون در مرحله تصویب قرار دارد، آورده شده است و اطلاعات از طریق موسسان به مراجع ذیصلاح می رسد و در فرم های قرار داد معلمان نیز باید ذکر شود اما این امر به منزله ورود افرادی خارج از آموزش و پرورش به مدرسه نیست.
وی ادامه داد: طبق روال قبل، موسسان مدارس غیردولتی باید با شورای نظارت آموزش و پرورش، هماهنگی لازم را داشته باشند و چنانچه تخلفی رخ دهد، آموزش و پرورش متخلفان را به مراجع ذیصلاح معرفی خواهد کرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این فرآیند نظم خوبی برای مدارسی که در استان های کوچک قرار دارند، ایجاد کرده است، گفت: از این پس نمایندگانی از سازمان مدارس غیردولتی برای تعیین دقیق شرایط بیمه معلمان با وزارت کار جلساتی برگزار می کند تا کارها به طور شفاف اجرایی شود و هیچ ارگانی بدون هماهنگی با آموزش و پرورش، اجازه ورود به مدارس و نظارت را نخواهد داشت.

** 180 هزار دانش آموز از طریق طرح خرید خدمات آموزشی تحصیل می کنند
گرد با بیان اینکه خرید خدمات با هدف بالابردن کیفیت آموزشی از طریق استفاده از نیروهای بومی اجرا شده است، افزود: اکنون حدود 180هزار دانش آموز از طریق طرح خرید خدمات تحصیل می‌کند و حدود 12 هزار معلم از فارغ التحصیلان دانشگاهی و بومی منطقه شناسایی شدند که تحت پوشش این طرح به دانش آموزان آموزش می دهند.
وی با بیان اینکه به طرح های مشارکتی عمومی و خصوصی نیازمندیم، یادآور شد: پیش نویس آیین نامه تاسیس صندوق مدارس غیردولتی در حال نهایی شدن است و به زودی به هیات دولت ارائه می شود و رئیس کمیسیون اجتماعی دولت نیز برای تسهیل روند تصویب این آیین نامه اعلام آمادگی کرده و امید است بتوانیم یکی از مواد حمایتی این قانون را برای اولین بار در کشور اجرا کنیم.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی ادامه داد: با توجه به لازم الاجرا شدن این قانون و استقبال آموزش و پرورش مبنی بر توسعه مشارکت برای افراد دارای صلاحیت، زمینه ای فراهم شده تا نهادهای علاقه مند و انجمن های مردمی وارد عمل شود اما شرط اصلی برای فعالیت آنها، کسب مجوز از طریق شورای نظارت منطقه یا شهرستان ادارات کل آموزش و پرورش است.
اکنون از مجموع حدود 13 میلیون دانش آموز مدارس کشور، حدود یک میلیون و 500 هزار نفر (11 درصد) آنان در 14 هزار مدرسه غیردولتی تحصیل می کنند.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مریم جلوداران**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


پاسخ دهید