اتاق بازرگانی خراسان شمالی معین روابط تجاری ایران و تاجیکستان شدبه گزارش ایرنا محمد صمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: اتاق بازرگانی استان مجوز رسمی استان معین کشور تاجیکستان را کسب کرده است که از طریق اتاق بازرگانی خراسان شمالی استان های کشور و مسائل و مشکلات خودشان را پیگیری کنند که در ماه آینده یک هیات تجاری و بازاریابی به منظور توسعه اقتصادی به کشور تاجیکستان اعزام می کنیم.
وی افزود: اتاق بازرگانی استان در بین اتاق های بازرگانی استان ها به خصوص استان های همجوار ترکمنستان مجوز اتاق مشترک بین ایران و ترکمنستان را کسب کرده است که هم اکنون در هر حال ثبت و پیگیری دبیرخانه های مشترک طرفین هستیم.
صمدی اظهار کرد: به منظور توسعه اقتصادی و افزایش صادرات و و واردات و تسهیل در ویزا و روادید و وصول مطالبات تجار و بازرگانان و مشارکت در نمایشگاه های طرفین و اعزام و پذیرش هیأت های تجاری و بازاریابی طرفین و سایر موارد دیگر که برنامه ریزی شده یک هیات تجاری و بازاریابی به صورت کشوری و استانی در اسفندماه امسال به ترکمنستان اعزام خواهد شد.
* رشد 104 درصدی صادرات از خراسان شمالی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: در هشت ماه سال جاری از این استان 398 هزار تن کالا به ارزش ۸۷ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادر شد که نسبت به پارسال 104 درصد رشد دارد.
صمدی اظهار کرد: این میزان کالا به ۲۷ کشور دنیا صادر شده است.
وی افزود: با وجود تحریم ها، تورم و نداشتن زیرساخت های صادراتی استان از قبیل نبود مرز تردد با کشور ترکمنستان، بازارچه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی و نبود دریا و بنادر و کمبود راه آهن و فرودگاه بین المللی و سایر مشکلات دیگر توانستیم در سطح کشور در زمینه صادرات فعال ترین استان به شمار آییم.
وی خواستار پرداخت به موقع مشوق ها و جوایز صادراتی و سرمایه در گردش با نرخ مناسب به صادرکنندگان و ارائه یارانه از طریق معافیت های مالیاتی شد و افزود: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال تولید کننده ها باید حمایت شود.

*اتاق بازرگانی خراسان شمالی 34 کارخانه ورشکسته را نجات داد
رییس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: در سال جاری این اتاق به عنوان تنها اتاق ایران با برگزاری جلسات کمیته قضایی 34 کارخانه را از ورشکستگی نجات داده است.
صمدی از اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همکاری خوب قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه این استان در راستای جلوگیری از اجراییات بانک ها و تقسیط بدهی واحدها کمک بسیار خوبی داشته اند.
وی افزود: از لحاظ اعزام و پذیرش هیات و شرکت در نمایشگاه های بین المللی و توسعه صادرات و واردات و برگزاری دوره های آموزشی اتاق بازرگانی استان در سطح کشور بسیار فعال است.
وی گفت: خراسان شمالی به عنوان استانی کمتر توسعه است که با دارا بودن بیش از 300 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان ظرفیت های بسیاری برای توسعه صادرات و واردات دارد.
خراسان شمالی 450 واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد ریال و اشتغال 11هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین 31 استان کشور رتبه دهم را داراست.
سهم اشتغال در این استان در سه بخش کشاورزی با 39.6 درصد، صنعت با 24.3 درصد و خدمات 36.1 درصد است.
سهم این استان در حوز کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


پاسخ دهید