اتحاد ضدروسی ترامپ و کنگره – هادی مولوی نیا*در همین چارچوب، روسیه اعلام کرد که دولت کنونی آمریکا در اقدامات ضدروسی از دولت اوباما فراتر رفته و وضعیت کنونی تیره روابط دو کشور بر اثر اقدامات واشنگتن به وجود آمده است.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه دیروز اعلام کرد: اقدام اخیر آمریکا مورد جدیدی از نقض قوانین بین المللی از جمله تعهدات این کشور در چارچوب کنوانسیون وین در باره روابط کنسولی است. این اقدام حتی فراتر از توقیف ساختمان های وابسته به سفارت روسیه در واشنگتن و دفتر نمایندگی دائمی در سازمان ملل (نیویورک) در پایان دوره ریاست جمهوری اوباما رفت.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز صدور دستور تعطیلی سه مرکز دیپلماتیک این کشور در سانفرانسیسکو، واشنگتن و نیویورک را نشانه وجود مشکلات روانی در مقام های آمریکایی خوانده است.
یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهوری روسیه هم تصمیم آمریکا برای تعطیلی سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی در واشنگتن و نیویورک را غصب املاک و اموال خواند و رفتار واشنگتن را در این زمینه تاسف آور توصیف کرد.
اکنون با توجه به اینکه دولت ترامپ با کنگره در اجرای سیاست های ضدروسی حتی فراتر از دوره اوباما همسو شده است، باید گفت، دیگر نقش آفرینی پلیس خوب و پلیس بد در واشنگتن برای مسکو پایان یافته است.
سران روسیه در زمان حاضر در برابر این واقعیت قرار گرفته اند که وعده های ترامپ برای دوستی با مسکو در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که پیش از پایان سال گذشته میلادی بارها تکرار شد، فقط کاربرد جذب رای داشته است.
ترامپ جمهوریخواه در جریان رقابت های انتخاباتی، مدافع همکاری بیشتر مسکو و واشنگتن به منظور رفع اختلاف ها و تنش های دوجانبه و بین المللی بود در حالیکه هیلاری کلینتون شکست خورده دمکرات و هم حزبی اوباما با سیاست ضدروسی فراگیر، مسکو را تهدید می کردند.
ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، افزون بر تحسین ولادیمیر پوتین به عنوان یک رهبر قدرتمند در برابر اوباما، مواضع دوستانه در برابر روسیه را حتی به مسائل بین المللی کشاند و تعامل همراه با کاهش تنش بین واشنگتن و مسکو را سودمند خواند.
از سوی دیگر، در جریان رقابت های انتخاباتی آمریکا و تکرار این اتهام از سوی اردوگاه حزب دمکرات از جمله اوباما و هیلاری کلینتون مبنی بر دخالت هکری مسکو برای تاثیرگذاری در این روند، مقام های روسیه به ویژه رئیس جمهوری این ادعاها را رد کرده، اما از احتمال پیروزی ترامپ مدافع همکاری با روسیه استقبال کرده بودند، مشروط بر آنکه «صادق» باشد.
ولادیمیر پوتین 22 مهرماه سال 95 با اشاره ای صریح در این باره گفته بود: با هر نامزدی که رئیس جمهوری آمریکا شود همکاری خواهیم کرد، اما بدیهی است از ترامپ اگر واقعا صادقانه خواستار همکاری های بیشتر باشد، استقبال می کنیم.
وی درمصاحبه با شبکه تلویزیونی تی.اف.یک فرانسه، افزود: روسیه با رئیس جمهوری منتخب آمریکا همکاری خواهد کرد، اما مسلم است کاربرد این رویکرد با فردی که خواهان چنین امری باشد، آسان تر است.
رئیس جمهوری روسیه افزود: اگر ترامپ (نامزد جمهوریخواه) می گوید می خواهد با روسیه همکاری کند، استقبال می کنیم، اما فقط این همکاری ها باید صادقانه و متقابل باشد.
اما، اکنون با گذشت هشت ماه از حضور ترامپ در کاخ سفید، همگرایی های ضدروسی دولت وی با کنگره بیش از گذشته خودنمایی می کند و مقام های روسیه هم این واقعیت را پذیرفته اند و وعده اقدام های متقابل داده اند.
لاوروف وزیر خارجه روسیه دیروز (شنبه) اعلام کرد که مسکو حتما به تصمیم آمریکا برای بستن سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز دیگر کنسولی در واشنگتن پس از پایان بررسی ها پاسخ خواهد داد.
اکنون با توجه به این روند باید گفت که دولت ترامپ دشمنی هر چه بیشتر با روسیه را جایگرین وعده های دوستی کرده است و پیامدهای آن نیز همچنان در هر دو سو ادامه خواهد یافت.
** مسئول دفتر ایرنا در مسکوانتهای پیام /*


پاسخ دهید