اطلاعات غلط در زمینه فرار مغزها تبادلات بین المللی را تحت تاثیرقرار دادبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سورنا ستاری روز پنج شنبه در هجدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان افزود: جوانان کشور باید برای کسب علم و تحصیل در رشته مورد نیاز کشور به خارج سفر کنند اما باید زیرساخت های بازگشت آنها را نیز فراهم کنیم.
وی اظهار کرد: اینکه فکر کنیم دور کشور و علم و فناوری را سیم خاردار بکشیم کارها پیش نمی رود، باید با دانشگاه های خارجی همکاری مشترک داشته باشیم.
ستاری ادامه داد: عدد خروج فرار مغزها در کشور ما نسبت به میانگین جهانی حداقل از بعد کمی پایین تر است که برای بعد کیفی هم باید حواسمان جمع باشد، البته این هم نباید موجب اخذ تصمیمات نادرست در حوزه فناوری شود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: توسعه بین المللی در حوزه سلول های بنیادی، پزشکی بازساختی، ژنتیک و تراریخته برای ما بسیار مهم است و در این راستا زیرساخت های خوبی برای تبادل اطلاعات و همکاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته و مانند قبل همچنان آماده هستیم آنرا در اختیار دانشگاه ها و مراکز علمی قرار دهیم.
وی تاکید کرد: تمام این اهداف زمانی میسر می شود که بدانیم آینده کشور در نفت و گاز و مفت فروشی نیست بلکه به نیروی انسانی خلاق آن است.
ستاری با اشاره به موفقیت های موسسه رویان گفت: رویان سال به سال مراحل موفقیت را پشت سر می گذارد و هر سال رشد و توسعه قابل توجهی دارد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز همکاری خوبی با رویان دارد، رویان برای بخش سلامت کشور یک برند است و امیدواریم شرکت های زایشی که از داخل آن بیرون می آیند بین المللی شوند.
وی با اشاره با اینکه بحث علوم جدید در حوزه هایی مانند بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی و بازساختی در کشور بسیار جدی است به مشکلات بودجه ای در کشور اشاره کرد و افزود: با این وجود شرکت های خوبی در زمینه بیوتکنولوژی و تجهیزات پزشکی در کشور فعال است که امیدواریم روز به روز بالنده تر شوند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: سه ، چهار سال گذشته فکر نمی کردیم قادر به صادرات داروهای بیوتکنولوژی باشیم اما امروز امکان صادرات آنها از کشور فراهم شده است.
وی گفت : بنیاد ملی نخبگان زیرساخت های خوبی در این زمینه ایجاد کرده و افرادی که در خارج از کشور هستند می توانند با استفاده از این زیرساخت ها از امکانات آن بهره مند شوند که موسسه رویان به خوبی توانست از این زیرساخت ها استفاده کند.
ستاری تاکید کرد: چنین زیرساختی برای اولین بار در کشور ایجاد شد چون این افراد در دانشگاه های خوب دنیا آموزش دیده اند که می توانند بدون هیچ هزینه ای برای کشور مفید باشند اما این اتفاقات زمانی رخ می دهد که پایه اقتصاد کشور تغییر کند و حرکت به سمت دانش و نیروی انسانی خلاق پیش رود.
وی گفت: از ابتدای سال جاری روزانه از 100 دانشگاه برتر دنیا حداقل سه نفر در این سامانه تایید شدند تا بتوانند در مراکز داخلی جذب شوند و یا شرکت و کسب و کار خود را در داخل کشور راه اندازی کنند.
وی تصریح کرد: باید بدانیم که دانش و فناوری خریدنی نیست، اشتباهی که همیشه در سالهای گذشته مرتکب شدیم، چون پایه اقتصاد ما نفت است فکر می کردیم می توان انسان ها و دانش را خریداری کرد در حالی که دانش یاد گرفتنی است و برای آن هم باید زیرساخت داشته باشیم.
ستاری با اشاره به اینکه باید فعالیت های ایجاد زمینه جذب فناوری و ثروت را در کشور داشته باشیم، گفت: نگاه تجاری به محصولات رویان باید افزایش یابد ، باید درآمد قابل توجهی از محل فروش فناوری های خود کسب کند، این کارها با بودجه دولت امکان پذیر نیست باید بخش خصوصی وارد شود زیرا رشد برخی شرکت های خصوصی 10 تا 25 درصد در هفته است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: امیدواریم با فراهم کردن زیرساخت ها و زمینه استفاده از آنها شاهد رشد تبادل دانشجو ، اطلاعات و کالاهای آزمایشگاهی با شرکت های خارجی باشیم.

**جهاد دانشگاهی سازمانی پیشرو در تبدیل علم به کاربرد و ثروت
حمید رضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی نیز دراین مراسم با یادی از زنده یاد دکترسعید کاظمی آشتیانی مؤسس پژوهشگاه رویان و بنیانگذار جشنواره بین‌المللی رویان، گفت: با همت و تلاش والای وی و همکاران جهادگرش در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، این جشنواره در رشته‌های مرتبط با علوم سلولی و ناباروری، با استقبال کم‌ نظیر محققان داخلی و خارجی آغاز و هر ساله بهتر از سال پیش ادامه می ‌یابد.
به گفته وی انتخاب صحیح و دقیق حوزه کاری یکی از دلایل موفقیت جشنواره بین المللی تحقیقاتی ‘رویان’ است.
وی افزود: ارسال بیش از 239 طرح تحقیقاتی از 45 کشور جهان، موید این واقعیت است که دانشمندان ذیربط در سراسر دنیا، این اتفاق علمی را رصد و به آن توجه می‌ کنند، این جایگاه شایسته به دلیل داوری‌ های عادلانه و برخوردهای منطقی هیات داوری و اجرایی جشنواره و اعتماد و همکاری متخصصان و صاحب نظران علمی خارجی و داخلی با این همایش است.
طیبی با بیان این که قطعا یکی از دلایل موفقیت جشنواره بین‌المللی رویان و کنگره‌های مرتبط با آن، انتخاب صحیح و دقیق حوزه‌های کاری این جشنواره توسط پژوهشگاه رویان است، گفت: موضوعات ناباروری، علوم سلولی، سلول‌ های بنیادی و سلول درمانی از مباحث روز علوم پزشکی در دنیا محسوب می‌شود همچنان که می دانید از مبحث سلول ‌های بنیادی در دانش پزشکی به انقلاب دوم پس از بیوتکنولوژی یاد می ‌شود.
وی تصریح کرد: پژوهشگاه رویان و برخی مراکز دیگر گروه پزشکی در این زمینه، با تلاش گام های مهمی را در جهت بومی کردن این دانش برداشته ‌اند و یافته‌ های این تلاش‌ های علمی را، به شکل ملموس و مناسب به جامعه منتقل کرده و از این راه رافع کننده مسایل و مشکلات پزشکی شهروندان مختلف ایرانی و همچنین برخی از شهروندان کشورهای دیگر منطقه شده‌اند.
*** گسترش دانش و فناوری حوزه سلول های بنیادی منجر به حفظ بنیان خانواده می شود
طیبی گفت: گسترش این دانش و فناوری که منجر به حفظ بنیان خانواده و کاهش درد و آلام بیماران مرتبط می‌ شود در اعتقادات اسلامی ما نیز از جایگاه رفیعی برخوردار است، امیدوارم با برگزاری این گونه همایش‌ها، زمینه تبادل‌ نظر بیشتر و رشد سریع تر این علوم فراهم شده و پژوهشگاه رویان نیز در گسترش و تعمیق این دانش مفید و مهم هر روز بیش از پیش موثرتر و موفق تر باشد.
رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت این نهاد در حوزه علوم پزشکی گفت: در حوزه علوم پزشکی، علاوه بر پژوهشگاه رویان، چند ساختار و سازمان مهم و تاثیرگذار دیگر نیز در جهاد دانشگاهی فعالیت می کنند که اهم آنها شامل پژوهشگاه فناوری نوین پزشکی ابن سینا، پژوهشکده گیاهان دارویی، پژوهشکده علوم بهداشتی، پژوهشکده سرطان پستان و واحدهای وابسته به این سازمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران و استان های خراسان رضوی، کرمانشاه، مرکزی و قم می شود.
طیبی اظهار کرد: در این مراکز تحقیقاتی تمامی تلاش ها برآن است که ضمن فعالیت تحقیقاتی و فناورانه، حاصل فعالیت‌ های علمی خود را به سرعت و در عین رعایت اصول حرفه ‌ای و اخلاقی به جامعه بیماران کشور منتقل و موجب کاهش آلام و مرارت ‌های آن ها شوند، از فعالیت های شاخص این مراکز تحقیقاتی، می ‌توان به خدمات تشخیصی ـ درمانی بیماری های ناباروری، تولید انواع آنتی ‌بادی ‌های منوکلونال، شناسایی و جمع‌ آوری گیاهان دارویی، تولید داروهای گیاهی و داروهای جدید و نوترکیب، انجام مطالعات اپیدمیولوژیک مستمر و طولی و ارایه خدمات درمانی به بیماران سرطان سینه اشاره کرد.
وی افزود: در زمینه علوم پایه، فنی و مهندسی و علوم انسانی هم، این سازمان دارای چند ساختار مهم نظیر پژوهشکده‌ های برق، صنایع شیمیایی، فناوری اطلاعات، توسعه تکنولوژی، مطالعات توسعه، علوم پایه کاربردی، محیط ‌زیست، فرهنگ و هنر، علوم و فناوری مواد غذایی، تکنولوژی تولید، گردشگری و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به فعالیت های جهاد دانشگاهی در حوزه فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: در حوزه فنی و مهندسی عمده فعالیت ما در زمینه تولید فناوری های مورد نیاز صنایع کشور و صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی به سایر کشورها است.
وی افزود: از فناوری تولید و تجاری شده این نهاد می توان به طراحی و ساخت دکل های حفاری نفت، تجهیزات تکمیلی حفاری چاه‌ های نفت، مته‌ های حفاری نفت و گاز، تولید مواد شیمیایی و پتروشیمیایی، تولید تجهیزات برقی و الکترونیکی و بازوهای بارگیری برای صنعت نفت ایران، طراحی و ساخت فرستنده‌ های پرقدرت رادیویی FM, MW، و فرستنده ‌های تلویزیونی دیجیتال روستایی برای پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی، طراحی و ساخت سیستم‌ های غبارگیر صنعتی شامل الکتروفیلترها، بگ فیلترها و برج‌های خنک‌کن برای رفع آلودگی در صنایع آلوده کننده محیط زیست، تجهیزات آزمایشگاه های فشار قوی برای صنعت برق ایران و تولید انواع آلیاژها و سویرآلیاژها برای صنایع خاص برخی از فناوری های پیشرفته تولید شده، اشاره کرد که در صنایع کشور با موفقیت مورد استفاده قرار می ‌گیرند.
رییس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: در حوزه آموزش این نهاد دارای دو دانشگاه و 6 موسسه آموزش عالی، 43 مرکز علمی – کاربردی و تعداد زیادی موسسه برای ارایه آموزش‌های کوتاه‌ مدت تخصصی است و اخیرا نیز با محوریت پژوهشگاه رویان موفق به کسب مجوز تاسیس دانشکده علوم پایه فناوری های نوین پزشکی از وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی شده‌ایم.
طیبی تصریح کرد: امیدواریم هر یک از این توانایی ها و پتانسیل‌ ها بیش از پیش در خدمت توسعه کشور و سرزمین‌های دیگر جهان قرار گیرد.
علمی 9014**
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور*انتشار:امیرکاردان رادانتهای پیام /*


پاسخ دهید