بازگشت واحدهای تولیدی راکد به چرخه فعالیت مستلزم افزایش بهره وری استشهرام طهماسبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ستاد تسهیل و طرح رونق تولید با هدف فعال سازی هفت هزار و 500 طرح اقتصادی زمین گیر و راکد در کشور اجرا می شوند.
وی یادآورشد: به حتم ارزشی که این واحدها با بازگشت به چرخه تولید ایجاد می کنند در میزان تولید و اشتغال کشور موثر است.
طهماسبی اظهار کرد: برای بازگشت یک حوزه متوقف شده به چرخه تولید مدل های اقتصادی مختلفی به کار گرفته می شود که از شیب ملایم تزریق منابع آغاز می شود و تا تغییر مدیریت و مالکیت ادامه دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان بر لزوم تفکیک مالکیت از مدیریت تاکید کرد و گفت: مدیریت یک واحد نیازمند برخورداری از دانش فنی، تجربه و ارائه راهکارهای عملیاتی است در حالی که در مالکیت مباحث متفاوتی مطرح می شود.
وی تاکید کرد: به حتم تعداد افرادی که علاوه بر مالکیت در مدیریت هم موفق هستند محدود است و مالکان صنایع و واحدهای تولیدی باید به دنبال افرادی برای مدیریت بنگاه اقتصادی خود باشند.
طهماسبی از دیگر مباحث مورد نیاز برای فعال سازی واحدهای راکد و نیمه فعال را بهبود فضای کسب و کار خواند و اضافه کرد: این بهبود باید منتج به افزایش سطح تولید شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان بر لزوم استاندارد سازی روند تولید و محصولات آن تاکید کرد و گفت: متاسفانه هم اکنون بسیاری از محصولات تولیدی علاوه بر آنکه در سطح استانداردهای بین المللی تولید نمی شود، فاقد استانداردهای ملی است.
وی خاطرنشان کرد: بنگاه اقتصادی که در سطح استانداردهای ملی تولید نمی کند، بازاری نخواهد داشت و چنین محصولی به فروش نمی رسد و از همین روست که همواره واحدهای تولیدی با موجودی انبار بالایی مواجه هستند.
طهماسبی تصریح کرد: این شرایط علاوه بر آنکه هزینه تمام شده محصول را افزایش می دهد، بلکه منجر به ایجاد ناکارآمدی در سیستم می شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: باید مشکلات و علل رکود و توقف روند تولید واحدهای تولیدی را شناسایی و متناسب با هر یک، راهکار منطقی و اقتصادی خاصی تنظیم کرد.
دولت در طرح رونق سال جاری 200 هزار میلیارد ریال به عنوان سرمایه در گردش تسهیلات برای تزریق به واحدهای تولیدی پیش بینی کرده و 100 هزار میلیارد ریال به عنوان سرمایه ثابت به منظور بازسازی و نوسازی این واحدهای در نظر گرفته است.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*


پاسخ دهید