تدوین سند توسعه روستاهای 118 شهرستان مرزی کشوربه گزارش خبرنگار ایرنا ولی الله رستمعلی زاده شامگاه یکشنبه در جلسه طرح تدوین سند جامع و ملی مناطق مرزی و روستاهای بانه افزود: طرح تدوین سند جامع و ملی توسعه مناطق مرزی روستای ایران در 16 استان مرزی با برش شهرستانی انجام می شود و حدود 118 شهرستان مرزی در کشور وجود دارد که در همه شهرستان های مرزی این طرح انجام می شود.
وی اضافه کرد: تدوین برنامه سند توسعه ظرفیت های و مشکلات و موانع رشد توسعه روستاها شناسایی می شود و بر همین اساس برنامه ای جامع و ملی تدوین می شود.
وی گفت: مسائل، ظرفیت ها، کمبودها و چالش های در حوزه روستاهای مرزی شناسایی، و تلاش می شود مسائل دست و پا گیر و مسائلی که منانع رشد و توسعه روستاهای مرزی می شود از میان برداشته شود.
رستمعلی زاده افزود: برای تدوین سند جامع و ملی توسعه مناطق مرزی روستای ایران ابعاد مختلف زندگی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی مناطق مرزی و روستای استان های مرزی را بر اساس آمارها و اطلاعات موجود مطالعه شده و بر اساس اسناد های استانی، سندهای توسعه و سندهای آمایش سرزمین شهرستان ها اطلاعات اولیه به بدست آمده است.
وی اضافه کرد: ما بر این عقیده هستیم که افراد بومی و کسانی که در مناطق مرزی زندگی می کنند شناخت بیشتری نسبت به مسائل و مشکلات دارند و راهکارهای بهتری برای توسعه در این مناطق دارند.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بانه نیز گفت: شهرستان بانه 84 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که هم مرز بودن با کشور عراق سبب توسعه مبادلات مرزی شده است.
نژاد شهیدی افزود: در دوران 8 سال دفاع مقدس شهر بانه آسیب های زیادی از جنگ دیده و و در این دوران همواره شاهد رشادت های بزرگ مرزداران بودیم.
وی خاطر نشان کرد: در شهرستان بانه منابع بسیار ارزشمندی برای توسعه روستاها وجود دارد پوشش گیاهی کم نظیر بانه برای شکوفایی بحث گیاهان دارویی ، ظرفیت های مناسب ایجاد سوله های گلخانه ای، صنایع دستی منطقه از منابع مهم برای توسعه و آبادانی است.
وی گفت: بسته شدن معابر موقت و فعالیت پیله وران در بازارچه سیرانبند بانه فرصت مناسبی و آزادی را در اختیار روستانشینان نوار مرزی قرار می دهد و زمینه را برای مهاجرت معکوس فراهم می کند.
شهیدی افزود: بسیاری روستاهای شهرستان بانه سخت گذر بوده و جاده مناسبی ندارند که این مهم زمینه را برای خالی شدن روستاها در سالهای اخیر و یکی از عوامل مهم توسعه نیافتگی روستاها است.
وی یادآور شد: تدوین سند جامع و ملی توسعه مناطق مرزی باید راهی برای توسعه مناطق مرزی بویژه مناطق محروم کردستان فراهم کند و از ظرفیت های و منابع موجود به خوبی بهره برداری شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا جمعیت روستاهای بانه 30 هزار نفر است که به چهار بخش ننور، نمشیر، آرمرده و بخش مرکزی تقسیم شده که شامل بیش از 200 روستا و کوخ است.
طرح تدوین سند جامع و ملی توسعه مناطق مرزی روستای ایران یکسال قبل در معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جهموری شروع شده و مطالعات اولیه در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی، فرهنگی، امکانات و تسهیلات انجام شده است
بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.
خبرنگار:زینب طلایی/ **انتشار: عبدالله رحمانی
7469/ 3020انتهای پیام /*


پاسخ دهید