ترغیب به ماندگاری استعدادهای برتر هدف اصلی المپیادهای علمی استاحسان جمالی روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه المپیادهای بین المللی ریاضی و شیمی گفت: برای رشته شیمی مسئولانی از تیم های مختلف کشورهای عراق، روسیه، تاتارستان، صربستان، اوکراین و ایران حضور داشتند.
وی گفت: همچنین در رشته ریاضی نیز مسئولان از تیم های مختلف از کشورهای روسیه، اوکراین و ایران در آماده سازی سوالات، تصحیح و آماده سازی نتایج با سازمان سنجش همکاری داشته اند.
جمالی در مورد نحو برگزاری المپیاد در ایران و چگونگی بین المللی شدن آن گفت: سازمان سنجش آموزش در ایران موظف به اجرای پذیرش دانشجو با برگزاری آزمون و آزمون های غیر مرتبط دانشگاهی است که در سال بالغ 160 آزمون برگزار می کند.
وی با بیان اینکه یکی از آزمون های این سازمان برگزاری المپیادهای داخلی و بین المللی است، گفت: سازمان سنجش بر اساس مصوبات قانونی موظف به برگزاری المپیادهای دانشجویی است که تاکنون 23 بار به صورت منظم و هر ساله برگزار کرده است.
جمالی یادآور شد: نخستین المپیاد کشوری در ایران در سال 75 با شش رشته شروع شد و 22 دوره است که این المپیاد برگزار می شود.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: امسال این المپیاد در 20 رشته انجام شد و مقرر شده در سال آینده سه رشته نیز به این المپیادها افزوده شود.
وی اظهار داشت: برگزاری المپیاد کشوری یا داخلی در سه مرحله است که مرحله اول همزمان با آزمون کارشناسی ارشد در 20 رشته برگزار شد و 15 نفر اول این آزمون برای شرکت در مرحله نهایی انتخاب شدند.
جمالی گفت: در این 20 رشته تعداد 301 هزار و 750 نفر یا یکدیگر به رقابت پرداختند که در نهایت 310 نفر به مرحله نهایی راه یافتند.
وی یادآور شد: برای این المپیاد به گونه دیگری هم نفرات برگزیده می شوند که آن هم به صورت نیمه متمرکز انجام می شود که توسط هشت قطب دانشگاهی کشور برگزار و نفرات برگزیده به مرحله نهایی ورود پیدا می کنند.
وی تصریح کرد: در سال جاری دو هزار و 585 نفر در المپیاد نیمه متمرکز به رقابت پرداختند که در هر رشته پنج نفر برای مرحله نهایی انتخاب شدند.
جمالی افزود: مرحله نهایی با حضور 979 نفر برگزار شد که این آزمون اواخر ماه گذشته بود و نفرات برتر رشته های شیمی و ریاضی انتخاب شدند.
معاون سازمان سنجش خاطر نشان کرد: وزارت علوم با همکاری بنیاد نخبگان تسهیلات ویژه ای برای برگزیدگان این المپیادها در نظر گرفته است.
جمالی اظهار داشت: در رشته ریاضی تعداد 43 نفر و در رشته شیمی 45 نفر در این المپیاد بین المللی شرکت کردند.
وی گفت: دانشجویان ایرانی به همراه دانشجویان روسیه، تاتارستان، عراق، اوکراین، لهستان و صربستان از 22 مردادماه تا امروز ( 26 مرداد) رقابت شان در دانشگاه شهید بهشتی انجام شد.
فراهنگ **9187** خبرنگار: حمید بازگشا انتشاردهنده:علی خورسندیانتهای پیام /*


پاسخ دهید