تهران میزبان همایش ملی سوادآموزی در دنیای دیجیتال می‌شودبه گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان نهضت سوادآموزی، «سعدالله نصیری قیداری» رئیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران و «علی باقرزاده» معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به منظور بررسی زمینه های برگزاری همایش سوادآموزی در دنیای دیجیتال، نشست مشترکی برگزار کردند.
در این جلسه که معاون آموزش و تعدادی از مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی و کمیسیون ملی یونسکو نیز حضور داشتند، نصیری قیداری ضمن اشاره به اهمیت سوادآموزی و نقش آن در تحقق پیشرفت پایدار گفت: هدف از تشکیل سازمان یونسکو و به تبع آن کمیسیون ملی یونسکو، تحقق اهداف علمی، آموزشی و فرهنگی است تا به این ‌وسیله، نرخ بی‌سوادی در همه کشورهای دنیا کاهش یابد.
باقرزاده هم در این جلسه به کاهش چشمگیر نرخ بی سوادی در ایران اشاره کرد و گفت: در بازه زمانی سال 90 تا 95 (حد فاصل دو دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن) در کشور، 85.2 درصد رشد سوادآموزی داشتیم که این نرخ رشد در بین افراد 10 تا 40 سال، 3.2 درصد است و این آمار نشان می دهد که 95 درصد جمعیت فعال جامعه، باسواد هستند.
وی با بیان اینکه کاهش قدر مطلق بی‌سوادی کشور بر اساس آخرین داده‌ها و اطلاعات، 5.1 میلیون نفر است، ضمن تأکید بر ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و سرعت تغییرات و تأثیرات آن بر آموزش جهانی، شعار روز جهانی امسال را «سوادآموزی در دنیای دیجیتال» عنوان کرد.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: در آستانه این مناسبت جهانی، سازمان نهضت سوادآموزی با همکاری کمیسیون ملی و حمایت وزارت آموزش و پرورش و دبیرخانه شورای عالی پشتیبانی و سوادآموزی، در شهریورماه همایشی را برگزار می‌کند.
«محمد مهدی زاده» معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی نیز در این نشست ضمن بیان جزئیاتی درخصوص چگونگی و محتوای برگزاری این همایش به برخی از برنامه‌های پیش‌ بینی شده اشاره کرد و افزود: در این همایش به جایگاه سوادآموزی ایران در منطقه و جهان از منظر یونسکو پرداخته می‌شود و از کتاب های راهنمای آموزش مهارت‌های زندگی، سوادآموزی اتباع و نرم ‌افزارهای تخصصی این حوزه که در ایران تهیه شده، رونمایی می‌شود.
مدیر گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو نیز در این‌ نشست، گفت: تجربه چندساله کمیسیون ملی و سازمان نهضت سوادآموزی درخصوص برپایی این همایش نشان‌دهنده آن است که ما در این راه همواره روند رو به رشدی داشته ایم و افراد در این زمینه موفق عمل کرده‌اند و همچنین رونمایی از راهنمای آموزش مهارت‌های زندگی و سوادآموزی اتباع افغان، بیانگر نگاه تازه‌ای در حوزه تنوع فرهنگی است.
محدثه محب حسینی با اشاره به آمار بی‌سوادی در کشور گفت: برای کاهش بی سوادی باید اهمیت موضوع آموزش و سوادآموزی در سطح جامعه به شکلی مؤثر مطرح و گروه هدف به نوعی با این موضوع درگیر شود و برای تحقق این امر در چنین همایش‌هایی باید از سوادآموزان موفق جهت در اختیار گذاشتن تجربیاتشان، دعوت به عمل آورد.
فراهنگ** 1417**1055
دریافت کننده: سید مهدی حسینی**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


پاسخ دهید