حجتی: سرمایه گذاری دولت تدبیر وامید در بخش آب و خاک بی سابقه استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ‘محمود حجتی’ روز دوشنبه در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد،تاکیدات رئیس جمهوری برحفظ منابع آب و خاک، محیط زیست و لزوم تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی را خاطرنشان ساخت.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی طرح های بزرگ آب و خاک مانند طرح های 550 هزار هکتاری خوزستان وایلام، طرح 230 هزار هکتاری استان های غربی و شمالی غربی کشور و طرح 46 هزار هکتاری سیستان و بلوچستان را در سراسرکشور در دست اجرا دارد.
به گفته وی، براساس برنامه ریزی انجام گرفته در این طرح ها سیستم های نوین آبیاری، زهکشی، تسطیح و تجهیز اراضی کشاورزی عملیاتی شده است.
حجتی اظهارداشت: طبق آمارهای 40 روز گذشته، نزدیک به 154 هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی اجرایی شده و پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال 1396 به 200 هزار هکتار برسد.
وی ضمن قدردانی از بهره برداران نمونه کشور که نوید بخش کشاورزی آینده محسوب می شوند، تصریح کرد: مهمترین موضوع در بخش کشاورزی تولید پایدار با توجه به رعایت مسایل زیست محیطی و حفاظت از منابع پایه آب و خاک است و کشاورزان نمونه نیز این موارد را رعایت کرده اند.
به گفته حجتی، وزارت جهاد کشاورزی باید به دنبال دانش و فناوری روز باشد و آن را در کنار یافته های داخلی قرار داده و پس از بومی سازی به کشاورزان انتقال دهد.
وی افزود: محدودیت منابع آبی، باعث مغفول ماندن ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی شده که می تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند و موجب توسعه تولید شود به نحوی که در چهار سال گذشته بخشی از این ظرفیت ها مانند کشت گلخانه ای، پرورش ماهی در قفس و گیاهان دارویی را شناسایی کرده که اکنون در اختیار قرار دارد.
وی اضافه کرد: اقلیم کشور خشک و کم آب است اما باید در نظر داشته باشیم که بی انضباطی و تغییر اقلیم ناشی از عملکرد انسان نیز بی تاثیر نیست و انتظار می رود اهل فن متوجه خسارت هایی که ناشی از تغییر اقلیم به بار می آورند، باشند.
حجتی گفت: اکنون کشاورزان ایران در مسیری قرار گرفته اند که می توانند در این اقلیم خشک به ازای هر هکتار 168 تن سیب درختی، 198 تن انار،180 تن چغندرقند تولید کنند که چندین برابر میانگین تولید کشوری است.
به گفته وی، منابع آب و خاک از سوی عموم جامعه مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین باید بالاترین افزایش بهره وری را از این موضوع داشته باشیم و به هر میزان تولید در هکتار کمتر باشد، بیشترین میزان آب را مصرف می کنند.
آیین تجلیل و انتخاب نمونه های ملی بخش کشاورزی کشور با حضور مسئولان و معاونین بلندپایه وزارت جهاد کشاورزی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد که 153 کشاورز نمونه ملی در بخش های مختلف مورد تقدیر قرار گرفتند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام* 9186 * 1559
گزارش: هما همت خواه * ناشر: حسین عضدی فساانتهای پیام /*


پاسخ دهید