حمایت تاشکند و بیشکک از ساخت سریع خط ریلی چین– قرقیزستان و ازبکستانبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری ‘ تازابک ‘ قرقیزستان ، جئین بکوف اظهار داشت ، راه اندازی این دالان ریلی به استفاده حد اکثر از ظرفیت های ترانزیتی دو کشور و توسعه زیر ساخت های حمل و نقل در منطقه کمک خواهد کرد .
رئیس جمهوری قرقیزستان آمادگی این کشور برای همکاری فعال با ازبکستان، جهت اجرای این طرح ریلی و نیز راه اندازی حمل و نقل مسافربری میان مناطق مرزی دو کشور را اعلام کرد .
رئیسان جمهوری قرقیزستان و ازبکستان همکاری دوجانبه در حوزه حمل و نقل و توسعه دالان های ترانزیتی را برای حضور موثر دو کشور در بازارهای خارجی مهم عنوان کردند .
‘سورنبای جئین بکوف’ و ‘شوکت میرزایف’ همچنین اعلام کردند ، آغاز هر چه سریع ساخت و ساز خط ریلی چین – قرقیزستان و ازبکستان مطابق منافع همه کشورهای منطقه بوده و موجب افزایش ظرفیت های ترانزیتی آسیای مرکزی می شود .
مذاکرات ساخت خط ریلی از چین به قرقیزستان و ازبکستان که سپس از طریق ایران و ترکیه به خطوط آهن اروپا اتصال می شود نزدیک به 20 سال است که ادامه دارد .
چین و قرقیزستان در سالهای 2002 الی 2013 میلادی چند طرح ساخت طرح خط ریلی در این مسیر را بررسی کردند و مشکل اصلی در اجرای این طرح مربوط به عرض خط آهن است .
چین در ساخت خط ریلی استانداردهای بین المللی عرض 1435 میلیمتری را به کار می برد ولی در خاک قرقیزستان از استانداردهای شوروی سابق که عرض خط آهن 1520 میلیمتر است، استفاده می شود .
دولت قرقیزستان در سال 2015 میلادی مذاکرات با چین برای اجرای این خط ریلی را از سر گرفت و طرفین در باره به کار گیری استاندارد شوروی سابق در خاک قرقیزستان به توافق رسیدند .
در اواخر ماه نوامبر سال 2015 میلادی شرکت راه آهن چین طرح راه آهن سریع السیر از چین به ایران را ارایه کرد و بر اساس این طرح مسیر جدید خط ریلی از اورومچی – اینین – آلماتی – بیشکک – تاشکند – سمرقند – عشق آباد – تهران راه اندازی می شود .
در جریان سفر دو روزه رییس جمهوری قرقیزستان به ازبکستان که روز گذشته ( چهارشنبه ) آغاز شد ، چند سند همکاری میان دو کشور نیز به امضا رسید .
همکاری قرقیزستان و ازبکستان در بخش مالی ، برنامه همکاری های دو کشور در سالهای 2018 الی 2021 در حوزه های اقتصادی ، علمی ، فنی و فرهنگی ، همکاری گمرک دو کشور از جمله اسناد امضا شده در این سفر بود .
شوکت میرزایف سال 2017 میلادی را سال مهم در روابط اقتصادی و بازرگانی ازبکستان و قرقیزستان اعلام کرد و گفت ، بنا به پیشبینی های ما حجم گردش تجاری دو کشور در سال جاری 250 میلیون دلار تشکیل خواهد داد که بالاترین شاخص در تاریخ همکاری دو کشور می باشد .
وی افزود : برنامه ریزی کردیم در سالهای آینده نزدیک حجم گردش تجاری دو کشوررا به تا 500 میلیون دلار برسانیم .
در بیانیه مشترک صادره از سوی روسای جمهوری ازبکستان و قرقیزستان حمایت بیشکت از ابتکار تاشکند در باره برگزاری اجلاس غیررسمی سالانه سران کشورهای آسیای مرکزی اعلام شده است .
آساق ** 337**1579**انتشاردهنده: عزیز موسویانتهای پیام /*


پاسخ دهید