دارویی برای کاهش احتمال حمله قلبی و مبارزه با سرطانبه گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از گاردین، در حال حاضر یکی از پرکاربردترین داروهای کاهش کلسترول، به عنوان یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی، استاتین است؛ ولی مطالعات نشان می‌دهد عامل بیش از نیمی از بیماری‌های قلبی کلسترول نیست؛ ولی دارویی که به کاهش التهاب کمک کند، می‌تواند بدن را در مقابل بیماری های قلبی، سرطان و بسیاری از موارد دیگر محافظت کند. مطالعات جدید نشان می‌دهد داروی canakinumab که هر سه ماه یک‌بار تزریق می‌شود، یک پیشرفت چشمگیر پزشکی در درمان بیماری های قلبی، سرطان، آرتریت و نقرس است. این دارو به منزله عصر جدیدی از درمان است و به عنوان بزرگترین پیشرفت پزشکی از زمان تولید استاتین شناخته شده است.
این مطالعه چهارساله که توسط محققان هاروارد صورت گرفته نشان می‌دهد این دارو میزان حملات قلبی را حدود 24 درصد و میرگ و میر ناشی از سرطان را حدود 51 درصد کاهش می‌دهد.
این مطالعه برای اولین بار نشان‌ می‌دهد کاهش التهاب، مستقل از کاهش کلسترول، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
محققان در ابتدا اهمیت رژیم غذایی، ورزش و ترک سیگار را در کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی به رسمیت شناختند. مرحله دوم استفاده از داروی مفیدی مانند استاتین برای کاهش کلسترول بود و در حال حاضر با معرفی دارویcanakinumab، سومین در برای کاهش بیماری های قلبی باز شده است.
بیماری‌های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شوند.‌ نتایج این مطالعه روز گذشته در کنگره انجمن قلب و عروق اروپا در بارسلونا مطرح شد.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


پاسخ دهید