در زمستان بیشتر مراقب قلب خود باشیدبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، پژوهش محققان دانشگاه ‘لوند’ در سوئد نشان می دهد که دمای هوا به عنوان یک عامل خارجی در وقوع حمله قلبی موثر است، به طوری که خطر این بیماری مرگبار به احتمال بسیار زیاد، در زمستان ها به اوج می رسد و در تابستان ها کاهش می یابد.
محققان با مطالعه روی بیش از دو هزار و 80 بیمار، ارتباط میان وقوع حمله قلبی و وضعیت های آب و هوایی مانند دمای هوا، مدت زمان تابش نور خورشید، مقدار بارندگی و فشار هوا را بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد که شمار روزانه ابتلا به حمله قلبی در فصولی که دمای هوا سردتر است، در قیاس با فصول گرم به طور میانگین افزایش قابل ملاحظه ای دارد.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمانی که دمای روزانه هوا به کمتر از صفر درجه سلسیوس کاهش یافت، شمار متوسط حملات قلبی در روز در قیاس با زمانی که دمای هوا بالای 10 درجه سانتی گراد بود، چهار مورد افزایش یافت. علاوه بر این، وقوع حملات قلبی با بادهای پرسرعت، مدت زمان محدود تابش نور خورشید و رطوبت بیشتر هوا افزایش داشت.
‘مومن محمد’ نویسنده ارشد این مطالعه گفت: تفاوت فصلی در زمینه احتمال وقوع حمله قلبی وجود دارد به طوری که در فصل زمستان افزایش و در تابستان کاهش می یابد.
محمد افزود: ابتلا به عفونت های راه های تنفسی و آنفلوانزا نیز که به عنوان عوامل خطرساز حمله قلبی شناخته شده اند، یک تفاوت واضح فصلی دارند. علاوه بر این رفتارهای وابسته به فصل مانند کاهش فعالیت فیزیکی و یا تغییر رژیم غذایی نیز می توانند در افزایش خطر حمله قلبی در هوای سرد نقش داشته باشند.
نتایج این مطالعه در کنگره انجمن کاردیولوژی اروپا در بارسلون ارائه شد.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان*انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


پاسخ دهید