رونمایی از 4 دارو در دانشگاه علم و صنعتبه گزارش روز شنبه خبرنگار علمی ایرنا، این سمینار سه روزه به همت دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن شیمی ایران میزبان اساتید شیمی یک درصد ارجاعات جهان و پیشکسوتان این حوزه از سراسر کشور است.
در مراسم افتتاح این سمینار با حضور محمدعلی برخورداری رییس این دانشگاه از 4 دارو به نام های سوفوسوبیر؛ داروی ضد ویروس هپاتیت، کلوپیدوگرل؛ داروی ضد لخته خون برای بیماران سکته قلبی و مغزی، اتورواستاتین داروی ضد چربی خون، نیفدیپن داروی ضد فشار خون رونمایی شد.
مجری طرح تولید این داروها به خبرنگار ایرنا گفت: ماده موثره داروی سوفوسوبیر برای درمان هپاتیت سی را تولید کرده ایم که در مرحله ساخت آزمایشگاهی و نیمه صنعتی قرار دارد.
بابک فتاحی افزود: این دارو بعد از دریافت جی ام پی/ Good Manufactory Processes از وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی اجازه تولید صنعتی دارد و به شرکت های داروسازی ارائه می شود تا به شکل قرص درآید.
وی یادآور شد: تولید سوفوسوبیر از جمله طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است و تنها یک شرکت داروسازی آمریکایی تاکنون موفق به تولید این دارو شده است.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان خورشید کاووس در مورد دو داروی دیگر نیز توضیح داد و گفت: در مورد دو داروی کلوپیدوگرل و اتورواستاتین موفق به تولید ماده حد واسط دارویی شده ایم که هنوز در مرحله آزمایشگاهی هستند و داروی نیفدیپین نیز ماده موثره را با همکاری اعضای هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت تولید کرده ایم.
وی در مورد دیگر فعالیت های این شرکت گفت: ما پیش از این داروهای ضدسرطان نیز تولید کرده ایم اما این داروها برای حفظ امنیت پرسنل باید در محیط ایزولاتور (جداکننده) و محیط تولید دارو از محیط پرسنل جدا باشد؛ ولی از آنجاکه خرید این تجهیزات بسیار گران است ابتدا خواستیم داروهای ضدویروس را به تولید انبوه برسانیم واز درامد آن داروهای جدید بسازیم.
برخورداری در این سمینار گفت: شیمی آلی با توجه به گستردگی این علم تاثیر زیادی در زندگی و کل دانش بشری، فناوری های جدید و دانش کاربردی دارد.
وی با تاکید بر اهمیت سمینار شیمی آلی گفت: مهم ترین هدف از سمینار تبادل نظر بین دانشمندان، دانشجویان و پیشکسوتان این حوزه است.
به گزارش ایرنا، در این سمینار از برخی دستاوردهای علمی جدید اساتید و پژوهشگران و صنعتگران از دانشگاه های مختلف کشور مانند روش های نوین و کارآمدتر تهیه مواد موثره دارویی، کاتالیزوهای جدید مورد نیاز واکنش های آلی مانند نانومواد گرافنی، چارچوب های جدید آلی فلزی، نانو کامپوزیت صدف و نانومواد مغناطیسی همچنین استفاده از آنها برای درمان بیماری های صعب العلاج مانند سرطان، حسگر تشخیص دیابت؛ مهندسی بافت، نانوکامپوزیت های نازک، چسبنده و سبک جاذب امواج رادار با پهنا و شدت جذب مناسب و … رونمایی خواهد شد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


پاسخ دهید