سد کوهبرد کهگیلویه سال آینده آبگیری می‌شودعدل هاشمی پور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سد کوهبرد بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی بیان کرد: طرح احداث سد مخزنی کوهبرد به‌منظور توسعه کشاورزی در محدوده دشت‌های اطراف روستاهای پایین دست برای کنترل و تنظیم سیلاب رودخانه کوهبرد در دست اجرا قرار گرفته است.
هاشمی تصریح کرد: سد مخزنی کوهبرد از مهم‌ترین پروژه‌های حوزه آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه است که برای تأمین آب بیش از 300 هکتار از زمین‌های زراعی و تشنه جنوب شرق دهدشت ساخته شد.
وی بیان کرد: مساحت محدوده آبریز در ساختگاه این سد حدود 39 کیلومتر، آورد سالانه رودخانه در محل سد حدود سه میلیون متر مکعب و حجم مخزن سد دو و نیم میلیون متر مکعب است.
هاشمی آبیاری دشت‌های اطراف روستای کوهبرد، برج بهمئی تا بیمنجگان، فراهم کردن امکانات تفریحی و سیاحتی و کنترل سیلاب‌های منطقه را از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه اعلام کرد.
وی ابراز داشت: در سال جاری نیز 450 میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری و نفت برای این طرح در نظر گرفته شده است.
کار اجرایی سد کوهبرد در سال 1390 در کیلومتر 10 جاده دهدشت به بهبهان در مسیر رودخانه کوهبرد و میان 2 روستای گدارخونی و کوهبرد آغاز شده بود.
شهرستان 131 هزار نفری کهگیلویه بیش از 57 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که درصد کمی از این مزارع آبی است.
خبرنگار: حسین خدمتی ** انتشار دهنده: سید ولی موسوی
7531/6110انتهای پیام /*


پاسخ دهید