سهمیه دانشجویان بومی در دانشگاه کردستان افزایش یابدبه گزارش خبرنگار ایرنا حسین فیروزی روز پنجشنبه در آئین افتتاح ساختمان مرکز رشد و فناوری در سنندج با اشاره به اینکه از اوایل انقلاب تا سال 80 سیاست های نظام مبنی بر عدالت آموزشی بوده است افزود: موضوع بومی گزینی به نفع استان کردستان نبوده است و پذیرش دانشجوی بومی در دانشگاه کردستان کم است.
وی اظهار کرد: باید توان دانشجویان نسبت به استان های دیگر سنجیده شود تا عادلانه بتوانند در عرصه علمی رقابت کنند.
او جوانان استان کردستان را در عرصه های مختلف پزشکی، فنی و مهندسی سرآمد دانست و افزود: وجود فارغ التحصیلان در کردستان منشا خیرو برکت و سازندگی برای کشور است.
وی افزود: بسیاری از جوانان استان با فعالیت در بسیاری پروژه های جنوب کشور نقش مهمی در توسعه کشور ایفاء کرده اند اما مردمان استان از کمترین درآمد سرانه برخوردارند.
فیروزی با بیان اینکه حلقه کارآفرینی و اکوسیستم کسب و کار دانش بنیان در استان جا نیفتاده و نخبه های جویای کار مهاجرت می کنند ادامه داد:20 هزار نیروی کار در عراق و شمال اربیل مشغول بکار بودند اما به دلیل ناامنی به استان بازگشته اند بنابراین به آمار بیکاران استان اضافه شده است.
وی با اشاره به نیروی انسانی خلاق و مبتکر استان کردستان گفت: نیروی خلاق استان معیار خوبی برای ما محسوب می شود و این نیروی خلاق و نوآور می تواند کمک شایانی به توسعه کشور کند.
وی اظهار کرد: از آنجا که علم به ثروت تبدیل نشده است کاربردی کردن علم و دانش با هدف تولید ثروت در استان ضروری است.
کردستان یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد و از یک دانشگاه دولتی روزانه در مرکز استان برخوردار است. 15 هزار نیروی فارغ التحصیل در عرصه فناوری در استان کردستان مشغول فعالیت هستند.
استان کردستان 220 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد.
**خبرنگار: شیوا اردلان منش/**انتشار دهنده: امید بهمنی
7352/6108انتهای پیام /*


پاسخ دهید