شمار دانش آموزان استان یزد 5.8 درصد افزایش یافت/ ناایمن بودن یک سوم مدارسبه گزارش ایرنا احمد شیرزاد روز دوشنبه در جمع اصحاب رسانه استان افزود: این تعداد دانش آموز در 10 هزار و 69 کلاس درس در قالب دو هزار باب مدرسه ساماندهی می شوند.
وی با بیان اینکه 79 درصد مدارس استان شهری و 21 درصد روستایی است اظهار کرد: 91 درصد دانش اموزان در مدارس شهری و بقیه در روستاها تحصیل می کنند.
شیرزاد با بیان اینکه افزون بر 13 درصد این افراد در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند افزود: علت رشد دانش اموزان استان نسبت به سال تحصیلی گذشته مهاجر پذیر بودن استان و وجود اتباع خارجی است.
وی با اشاره به اینکه هفت درصد دانش آموزان استان با جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر را اتباع بیگانه تشکیل می دهند گفت: 60 درصد دانش آموزان اتباع بیگانه در شهر یزد از دانش آموزان ایرانی تفکیک شدند و قرار است با حمایت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد چند مدرسه در شهر یزد برای اتباع ساخته شود.
وی با بیان اینکه معیار کیفیت در آموزش و پرورش رضایت اولیاء دانش اموزان است اظهار کرد: مدارس نیاز به گفت و گو میان مدیر، معلم ، دانش اموزان و اولیا آنها دارد و به هر میزان در اداره مدارس مشارکت وجود داشته باشد قطعا آموزش و پرورش هم به موفقیت های زیادی دست خواهد یافت.
وی مهمترین چالش آموزش و پرورش را غیر ایمن بودن یک سوم مدارس استان بیان کرد و گفت: کمبود اعتبار و بیمه تکمیلی بازنشستگان از دیگر مشکلات پیش روی آموزش و پرورش است.
وی با بیان اینکه بدون حمایت خیرین مدارس استان به شایستگی اداره نخواهد شد گفت: هم اکنون 288 واحد آپارتمان ویژه فرهنگیان فاقد مسکن در استان در حال ساخت است.
***کمبود 135 مربی سلامت در آموزش و پرورش یزد
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان یزد هم در این نشست تعداد مربیان بهداشت این اداره کل را 105 نفر بیان کرد و گفت‌: به 135 مربی بهداشت دیگر نیاز است.
عباس دهقان با بیان اینکه ساعت درس تربیت بدنی فقط دو ساعت در هر هفته است افزود: برای تحرک بیشتر دانش اموزان طرح های مختلفی چون المپیاد ورزشی درون مدرسه ای ، حیات پویا و ورزش صبحگاهی در سطح مدارس در حال اجراست.
وی افزود: هر دانش‌آموز حداقل 150 دقیقه در هفته به ورزش نیاز دارد که در این زمینه باید اولیاء دانش اموزان برای فعالیت بدنی فرزندان خود برنامه ریزی کنند.
*** 9.7 دانش آموزان ابتدایی استان اتباع بیگانه هستند
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش یزد هم در این نشست با بیان اینکه 9.7دانش اموزان ابتدایی استان یعنی 9 هزار و 800 نفر اتباع بیگانه هستند گفت: 24 مدرسه خاص اتباع بیگانه در استان وجود دارد.
محمد حسین رادمنش با بیان اینکه هیچ گونه ممنوعیتی برای ادامه تحصیل دانش اموزان اتباع در استان وجود ندارد گفت: اتباع بیگانه بدون شناسنامه باید برای دریافت معرفی نامه تحصیلی به امور اتباع و مهاجران خارجی استان مراجعه کنند.
وی در ادامه تعداد دانش آموزان مقطع ابتدایی را در 2 سال گذشته 108 نفر بیان کرد و افزود: امسال 129هزار و 497 نفر در این مقطع ثبت نام کردند که این رشد دانش آموزی به خاطر مهاجر پذیر بودن استان است.
وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته در هر پایه ابتدایی 1200 دانش آموز مهاجر داشتیم که در این زمینه باید چاره اندیشی شود.
*** کمبود 360 مدرسه در استان
رییس هیات مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز یزد هم با بیان اینکه با کمبود 360 مدرسه در این استان روبرو هستیم گفت: برای ساخت این تعداد مدرسه به پنج هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
امیر حسین رادمنش با بیان 35درصد مدارس استان در قالب 300 مدرسه غیر استاندار و فرسوده هستند افزود: خیران استان در سالجاری 24 میلیارد تومان برای ساخت مدارس کمک کردند.
در سال تحصیلی گذشته 227 هزار و 140 دانش آموز در یکهزار و 900 مدرسه استان یزد مشغول به تحصیل بودند.
استان یزد 18 هزار فرهنگی دارد.
2088/ 6197 خبرنگار: کبری دانشی ** انتشار: فلاحانتهای پیام /*


پاسخ دهید