شورای امنیت شلیک موشک کره شمالی بر فراز ژاپن را محکوم کردبه گزارش ایرنا به نقل از رویترز، شورای امنیت تاکید کرد: کره شمالی باید اقداماتی فوری برای کاهش تنش ها انجام دهد و این مساله را دارای «اهمیت حیاتی» خواند.
شورای امنیت همچنین از کره شمالی خواست که بیش از این موشک شلیک نکند و از برنامه و سلاح های هسته ای دست بردارد.
در این بیانیه همچنین از کشورها خواسته شده است که تحریم ها علیه کره شمالی را اجرا کنند اما کره شمالی به تحریم های جدید تهدید نشده است.
این بیانیه توسط آمریکا تنظیم شده بود.
شورای امنیت اوایل ماه جاری میلادی تحریم های جدیدی علیه کره شمالی وضع کرد که احتمال می رود صادرات سالانه پیونگ یانگ را که به سه میلیارد دلار می رسد به یک سوم کاهش دهد.
پس از جلسه اضطراری شورای امنیت، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت زمان آن فرا رسیده است تا کره شمالی متوجه «خطری که خودش را در آن قرار داده است» باشد.
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، هیلی افزود ایالات متحده اجازه نخواهد داد بی قانونی کره شمالی ادامه یابد.
وی که پس از جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل سخن می گفت، پرتاب موشک بالستیک توسط کره شمالی را «عصبانی کننده» خواند.
کره شمالی روز سه شنبه موشک بالستیک «هواسونگ-12» شلیک کرد که از فراز ژاپن عبور کرد. خبرگزاری کره شمالی گزارش داد کیم جونگ اون رهبر این کشور هدایت پرتاب یک موشک بالستیک را که سه شنبه شلیک شد، برعهده داشت و این اقدام «مقدمه ای بر احاطه کردن گوام» است.
به دنبال این اقدام، آمریکا و ژاپن خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت شدند.
«کورو بسشو» نماینده ژاپن در سازمان ملل پیش از جلسه شورای امنیت درباره کره شمالی گفت: ما از حمایت قوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از ژاپن و این که گفته است همه گزینه ها روی میز است، سپاسگزاریم.
وی افزود: ما اعتقاد داریم که باید فشار بیشتری بر کره شمالی بیاوریم اما باید درباره جزییات و چگونگی آن بررسی های بیشتری انجام دهیم.
«متیو رایکرافت» نماینده انگلیس در سازمان ملل هم گفت: قویا در کنار ژاپن ایستاده ایم.
شبک**9423**1708**انتشار: علیرضا ارشادیانتهای پیام /*


پاسخ دهید