صادرات حلقه مفقوده مرکبات باغداران مازنیبه گزاش خبرنگار ایرنا ، حسین نیاز آذری روز دوشنبه درآیین تکریم و معارفه استانداران مازندران که با حضور وزیر کشور در ساری افزود : برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از ظرفیت مازاد بر مصرف مرکبات ، باید نسبت به صادرات این محصول و صنایع تبدیلی فکر اساسی صورت گیرد.
وی افزود : با وجود پیگیری از سوی مسوولان استانی و باغداران ، تاکنون اقدام اساسی برای صادرات مرکبات تولیدی در این استان صورت نگرفته است.
در مازندران 115 هزار هکتار از اراضی باغی زیر کشت مرکبات قرار داردو پیش بینی می شود در سال جاری حدود 2.5 میلیون تن مرکبات از این باغات برداشت شود.
در سال گذشته به دلیل سرمازدگی حدود 80 درصد از محصول باغداران از بین رفت.
** انتقاد از ورود غیر قانونی برنج به مازندران
نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت که با وجود ممنوع شدن واردات برنج خارجی به این استان به عنوان مرکز تولید این محصول، در شرایط فعلی برنج خارجی به صورت قاچاق واردمازندران می شود.
نیازآذری اظهارداشت : تاکنون اقدام مناسب برای جلوگیری از ورود غیر مجاز واردات برنج خارجی به مازندران صورت نگرفته و تداوم این روند باعث خسارت به برنج کاران می شود.
در مازندران213 هزار هکتار اراضی کشاورزی زیر کشت برنج قرار دارد که سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید از این مزارع برداشت می شود و مازندران به تنهایی 40 درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
** ضعف زیرساخت حمل و نقل با وجود توجه در دولت یازدهم
دبیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از ضعف زبرساختی در حوزه حمل و نقل در استان نیز ابراز گله مندی کرد و گفت که با وجود توجه خوبی که در دولت یازدهم در حوزه تامین زیرساخت حمل و نقل و راهسازی انجام شده، ولی همچنان ضعف زیرساختی در این خطه شمال کشور وجود دارد.
حسین نیازآذری علت اصلی حادثه واژگونی اتوبوس تهران- گنبد در محور سواد کوه در یکشنبه شب 14 آبان ماه جاری را ضعف زیرساختی اعلام کرد و افزود : با توجه به پذیرایی سالانه از 20 میلیون مسافر باید دز حوره راهسازی نیز توجه بیشتری به مازندران صورت گیرد.
وی اضافه کرد : مازندران با وجود کارکرد ملی از لحاظ اعتباری در حد استانی از بودجه بهره مند می شود و این روند باعث شده تا زیرساخت ها در این خطه شمال کشور توسعه خوبی نداشته باشد.
در نیمه نخست سال جاری حدود 300 نفر در جاده های مازندران جان خود را از دست دادند و در واژگونی اتوبوس در یکشنبه شب 14 آبان 96 که در جاده سوادکوه در منطقه دو گل رخ داد13 نفر کشته و 25 نفر نیز مصدوم شدند.
** تشکیل ستاد راهبری توسعه مازندران
رئیس مجمع نمایندگان مازندران با قدردانی از زحمات 1515 روزه ربیع فلاح استاندار مازندران در دولت یازدهم و انتصاب محمد اسلامی به عنوان بیست و دومین استاندار این خطه شمال کشور توصیه کرد تا برای رفع زیرساخت ها در این استان ستاد راهبری توسعه استانی تشکیل شود.
نیازآذری دلیل توصیه نمایندگان به استاندار جدید برای تشکیل ستاد راهبری را سرعت بخشیدن به توسعه مازندران براساس الویت های مورد نیاز عنوان کرده است.
امروز دوشنبه با حضور وزیر کشور در ساری محمد اسلامی به عنوان استاندار جدید مازندران معرفی و از ربیع فلاح استاندار قبلی این استان تجلیل شد.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899انتهای پیام /*


پاسخ دهید