قولنامه های صوری برای ثبت نام، آسیب جدی به فضاهای آموزشیبه گزارش ایرنا طبق قانون، دانش آموزان باید در مدارس محدوده محل سکونتشان نام نویسی شوند اما والدین برخی دانش آموزان با این ذهنیت که برخی مدارس از امکانات و نیروی انسانی بهتری برخوردار هستند به دنبال راه های غیرقانونی برای ثبت نام فرزند خود در مدرسه ای خارج از محل سکونتشان می روند.
در این راستا استفاده از قولنامه های صوری اجاره منزل اولین مورد غیرقانونی است که به ذهن اولیای دانش آموزان می رسد تا بتوانند با انعقاد یک اجاره نامه غیرواقعی فرزندشان را در مدرسه مورد نظر ثبت نام کنند غافل از اینکه با این کار نه تنها در حق دانش آموزان دیگر جفا کرده اند بلکه با افزایش تراکم جمعیت دانش آموزی آن مدرسه فرزند خود را نیز از موفقیت دور کرده اند.
مریم زمانی مادر یکی از دانش آموزان متوسطه اول است که در این روزهای گرم تابستان برای نام نویسی فرزندش به مدرسه محل سکونت خود رفت و آمد دارد اما هر بار با خیل جمعیت متقاضی ثبت نام مواجه می شود.
وی که از هجوم جمعیت متقاضی ثبت نام در این مدرسه ابراز نگرانی می کند می گوید: برخی از والدین برای رسیدن به هدف خود سعی می کنند به طرق مختلف اولیای مدرسه را گول بزنند و با در دست داشتن اجاره نامه های صوری شرط ثبت ‌نام این مدرسه که رعایت محدوده جغرافیایی است را زیر پا بگذارند.
زمانی ادامه داد: قاعده این است که هر مدرسه فقط به اندازه ظرفیتش دانش‌آموز جذب کند تا دانش آموزان در فضای استاندارد آموزشی به تحصیل علم بپردازند اما این اقدام برخی از اولیا موجب می شود حق دانش آموزانی که در این محدوده زندگی می کنند ضایع شود و این مصداق بارز حق الناس است.
وی تصریح کرد: اگر والدین به این امر معتقدند باید بدانند که همان مدرسه ای که حس می کنند خوب است اگر یک سال تراکم دانش آموز در آن زیاد شود افت کیفیت پیدا می کند.
رئیس اداره‌ ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش استان همدان رعایت محدوه جغرافیایی در شهرها را شرط لازم برای ثبت نام مدارس به غیر از هنرستان ها و غیردولتی ها دانست و افزود: اجاره نامه های صوری مشکل شرعی دارد و اولویت ثبت نام با دانش آموزی است که در آن محدوده جغرافیایی زندگی می کند.
حسن رجبی افزود: گاهی خانواده ها برای ثبت نام دانش آموزان خود ترفندهای مختلف از جمله قولنامه های صوری را به کار می گیرند که 2 ایراد عمده دارد اول اینکه حق الناس است و موجب می شود دانش آموزانی که در آن محل هستند به اجبار به جای دیگری برای تحصیل بروند و دوم اینکه برای دانش آموزان خودشان به دلیل دوری راه خطراتی دارد و هزینه سرویس و مسائل دیگر را به خانواده تحمیل می کند.
وی با بیان اینکه برخی از خانواده‌ ها تصور می ‌کنند که اگر فرزند آنها در یک مدرسه خاص ثبت نام کند شرایط بهتری خواهد داشت گفت: مدرسه همیشه عامل تعیین کننده موفقیت نیست و عمده عامل موفقیت، معلم است و از آنجا که هنوز معلمان سازماندهی نشده اند و معلوم نیست به کدام مدرسه بروند، چه بسا خانواده ‌ای مدرسه‌ ای را مد نظر داشته باشند که معلم ضعیف ‌تری به آن تعلق می گیرد.
وی بیان کرد: این امر موجب ایجاد تراکم در برخی مدارس برای ثبت نام شده و ما از والدین می خواهیم محدوده جغرافیایی را رعایت کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان نیز انعقاد قولنامه های صوری را مشکل اصلی این نهاد عنوان کرد و گفت: قولنامه های صوری در مناطقی که بحران تراکم جمعیتی وجود دارد بر این بحران می افزاید.
مصطفی خزاعی با بیان اینکه آموزش و پرورش وظیفه تجسس در زمینه صحت و سقم قولنامه ها را ندارد گفت: ما وظیفه نداریم به در خانه ها برویم و چک کنیم که آدرس دانش آموز درست است یا خیر اما گاهی پیش آمده که بعد از روند ثبت نام به صورت تصادفی با منزل دانش آموزان تماس گرفته شده و متوجه شدیم که آدرس اشتباه بوده است.
وی ادامه داد: این امر مشکلات عدیده ای را برای مناطق پرتراکم جمعیت ایجاد کرده و از آنجا که فضای کافی در این مناطق وجود ندارد مدارس با مشکل مواجه هستند.
خزاعی بیان کرد: از رئیس اتحادیه صنف بنگاه های معاملات ملکی خواسته شده که نظارت بیشتری بر عملکرد مشاوران املاک در خصوص صدور قولنامه های صوری داشته باشند و افرادی نیز در آموزش و پرورش استان مامور شده اند که موارد تخلف را پیدا کرده و به ما اطلاع دهند تا برخورد مناسب با متخلفان صورت گیرد.
وی گفت: با اتحادیه صنف مشاوران املاک همدان قرار همکاری گذاشته شده و مقرر شد تمامی قولنامه ها دارای کد رهگیری باشند و قولنامه هایی که در بنگاه های مشاوره املاک صادر می شود به تایید اتحادیه برسد.
وی تصریح کرد: اگر نتیجه تحقیقات ما مشخص کند که قولنامه صوری صادر شده است این حق را داریم که به دستگاه قضا از بنگاهی که آن قولنامه را صادر کرده است شکایت کنیم.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک همدان نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: انعقاد قرارداد صوری به معنای نبود یکی از طرفین قرار داد در هنگام معامله نیست و چنین قراردادی در مشاوران املاک استان منعقد نمی شود.
ابراهیم جمالی افزود: مشکلی که وجود دارد این است که گاهی پیش می آید والدین دانش آموزان برای ثبت نام فرزندان خود در مناطقی غیر از منطقه محل سکونت خود با مالک یک خانه مسکونی که ممکن است از اقوام و دوستانشان باشد توافق و به مشاور املاک مراجعه می کنند تا قرارداد اجاره منعقد کنند و بعد از اتمام روند ثبت نام فرزندانشان دوباره به مشاور املاک مراجعه کرده و به صورت توافقی قرارداد را فسخ می کنند.
وی ادامه داد: در اینجا مشاور املاک، واسطه است و به موجب توافق، قرارداد واقعی نوشته و ثبت می شود و از آنجا که با فسخ این قرارداد با توافق طرفین اقدام غیر قانونی صورت نگرفته است مشاور املاک نمی تواند در مقابل فسخ آن ممانعت کند.
وی تصریح کرد: اگر مشاور املاکی به صورت صوری و بدون حضور مالک اقدام به عقد قرار داد کند، مالک حق شکایت از این بنگاه معاملات ملکی را دارد و اتحادیه هم می تواند به این موضوع رسیدگی کند و در صورت استمرار تخلف پروانه کسب این فرد باطل می شود.
وی بر استمرار روند اخذ کد رهگیری در معاملات ملکی تاکید کرد و گفت: هم اکنون مثل دوره های قبل کد رهگیری اخذ می شود و این امر امنیت معامله و قراردادها را ارتقا می دهد و هر قراردادی که منعقد می شود اگر دارای کد رهگیری باشد قابل پیگیری و استعلام است و می توان از صحت و سقم آن قرارداد مطلع شد.
جمالی بیان کرد: آموزش و پرورش برای رفع این معضل باید نظارت خود را بیشتر کند و با رعایت عدالت آموزشی در همه نقاط شهر، ذهنیت والدین برای ثبت نام دانش آموزان در مناطق دیگر را تغییر دهد.
حدود 285 هزار دانش آموز در 2 هزار و 800 آموزشگاه استان همدان با بیش از 12 هزار کلاس درس تحصیل می کنند.
1181/2087
گزارش از الهام تدین**انتشاردهنده:زهرا پیرنیاانتهای پیام /*


پاسخ دهید