مالزی از میانمار خواست به بحران روهینگیا پایان دهد/ هشدار به سوچیبه گزارش ایرنا، ‘احمد زاهد حمیدی’ معاون نخست وزیر و وزیر کشور مالزی روز چهارشنبه گفت که ‘آنگ سان سوچی’ باید اقداماتی به منظور بازگردان نظم انجام دهد و نام خود را از حملات تروریستی اخیر علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین پاک کند.
به نوشته تارنمای روزنامه ‘نیو استریت تایمز’، این مقام بلندپایه مالزی تصریح کرد که جامعه بین الملل بارها هشدار خود را تکرار کرده و سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی و همچنین کشورهای اسلامی به روهینگیا کمک کرده اند، اما مشکلات همچنان وجود دارند.
معاون نخست وزیر مالزی اظهار امیدواری کرد که این موضوع به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد و استانداردهای دوگانه بر اساس مذهب در رسیدگی به آن بکار گرفته نشود. مسائل انسانی نباید یک موضوع سیاسی و مذهبی ایجاد کنند. این موضوع باید یکبار و برای همیشه بررسی شود.
وزیر کشور مالزی همچنین گفت که کشورش قصد ندارد یک کشور پذیرنده مهاجران باشد، زیرا این شرایط باعث جریان مهاجرت روهینگیا به این کشور می شود.
وی تاکید کرد: ما نمی خواهیم به دلیل سیل مهاجرت روهینگیا به مالزی، شاهد مشکلات اجتماعی و سیاسی باشیم.
‘احمد زاهد حمیدی’ در خصوص موضع کشورش در برابر پناهجویان نیز گفت که این سیاست به دلیل عدم شفقت و دلسوزی نبوده بلکه بیشتر بر اساس اولویت های مردم مالزی و رفاه آنها است.
تشدید شرایط بحرانی استان راخین از اواخر هفته گذشته باعث وقوع حملات گسترده ای در این استان و آوارگی هزاران مسلمان شده است.
بر اثر این درگیری ها که از روز جمعه هفته گذشته آغاز شد تاکنون دستکم 104 نفر کشته و هزاران روهینگیایی نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود و عزیمت به سمت مرزهای بنگلادش شده اند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


پاسخ دهید