مدیر نفتی: اقتصاد مقاومتی سبب پیشی گرفتن برداشت از میدان های مشترک با عراق شدبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نشست بررسی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در وزارت نفت عصر دوشنبه با محور میدان های مشترک نفت و گاز در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.
در این نشست «غلامرضا منوچهری» معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی، «سیدحمید پورمحمدی» معاون سازمان برنامه و بودجه، «مجتبی خالصی» رییس دفتر امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصادی و «نورالدین شهنازی زاده» مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت حضور داشتند.
شهنازی زاده به عنوان مجری اصلی منطقه غرب کارون گفت: با توجه به مشترک بودن میدان های غرب کارون، افزایش تولید در این منطقه به عنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی درنظر گرفته شد.
وی ادامه داد: اکنون عراق 305 هزار بشکه نفت از این میدان ها استخراج می کند و هدف یک میلیون و 200هزار بشکه ای را در نظر دارد.
آبان ماه پارسال بود که با حضور رییس‎جمهوری، سه طرح توسعه‎ای در غرب کارون به بهره‎برداری رسید تا تلاش‎های صنعت نفت در این منطقه به ثمر بنشیند و ظرفیت تولید روزانه 270 هزار بشکه نفت در میادین مشترک یادآوران، یاران و آزادگان ایجاد شود؛ میادینی که در زمان آغاز به کار دولت یازدهم فقط حدود 70 هزار بشکه در روز نفت تولید می‎کردند.
بیست و سوم آبان‎ماه پارسال با افتتاح رسمی فاز نخست توسعه میدان یادآوران، تولید روزانه بیش از 115 هزار بشکه نفت تحقق یافت.
با افتتاح فاز نخست توسعه میدان آزادگان شمالی، تولید روزانه بیش از 75 هزار بشکه نفت از این میدان‎ها به ثمر نشست و طرح توسعه میدان یاران شمالی هم با ایجاد ظرفیت تولید روزانه 30 هزار بشکه نفت عملیاتی شد.
در ادامه این روند، افزون بر آنکه توسعه میادین غرب کارون بویژه آزادگان جنوبی به عنوان یکی از موضوع های محوری‎ در جریان مذاکرات توسعه‎ای بین شرکت ملی نفت ایران با شرکت‎های داخلی و خارجی مطرح بود، فرایند توسعه این میدان با اتکا به منابع و توانمندی‎های داخلی با جدیت ادامه یافت تا جایی که ظرفیت تولید این میدان که تاکنون از 50 هزار بشکه در روز تجاوز نکرده بود، اوایل امسال به حدود 80 هزار بشکه در روز رسید.

** برنامه ایران برای تولید یک میلیون و 220 هزار بشکه در روز از میدان های مشترک منطقه غرب کارون
آنگونه که مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت امروز اعلام کرد، ذخیره نفت درجا در میدان های مشترک منطقه غرب کارون 67 میلیارد بشکه است.
شهنازی زاده اعلام کرد: اکنون میزان تولید در پنج میدان آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و یادآوران 320 هزار بشکه در روز است که باید تا پایان سال به 350 هزار بشکه برسد.
وی تصریح کرد: هدف گذاری ایران برای این میادین تولید یک میلیون و 220 هزار بشکه در روز است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9132*1961
گزارش: فرزانه سلامت بخش*انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


پاسخ دهید