معاون وزیر: تاسیس مدارس غیردولتی تجارت نیستبه گزارش خبرنگار ایرنا، مرضیه گرد روز سه شنبه در همایش آموزش برگزاری شورای نظارت مناطق آموزش و پرورش شهر تهران در خانه معلم منطقه 6 اظهار کرد: در دستورالعمل این شورا، علاوه بر قانون شورای هماهنگی موسسان، به حضور افرادی که علاقه مند و خواهان فعالیت در مدارس دولتی، غیردولتی و آموزش از راه دور هستند، تاکید شده است.
وی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری مبنی بر ضرورت مشارکت مردمی و به کارگیری بخش خصوصی در توسعه کشور، گفت: ما براساس اسناد بالادستی؛ منویات رهبر معظم انقلاب، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش فعالیت می کنیم که این اسناد هم به تقویت مدارس غیردولتی تاکید دارد.
گرد با اشاره به تفویض اختیار امور آموزش و پرورش به استان های کشور اظهار کرد: این اقدام در راستای تسهیل امور مردم صورت گرفته که باید مراقب باشیم با دخالت سلیقه های شخصی به راه منحرف گرایش پیدا نکنیم.
رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش با اشاره به عملکرد شورای نظارت گفت: برای فعالیت این شورا، سیاست گذاری و برنامه ریزی لازم انجام شده و تکالیف ما در این حوزه بسیار سنگین است و اعضای این شورا باید به وظایف خود که در قانون آمده، مطلع و آگاه شوند.
وی افزود: ما انتظار نداریم که اعضای شورای نظارت مدارس غیردولتی با این دیدگاه وارد حیطه وظایف این شورا شوند که تنها پرونده تخلفات مدارس غیردولتی را مورد بررسی قرار داده و تعطیلی مدارس متخلف را اعلام کنند.
گرد با بیان اینکه مدارس غیردولتی به توسعه، اشتغال و عمران جامعه کمک می کند، افزود: باید شرایطی را برای موسسان فراهم کنیم تا احساس امنیت سرمایه گذاری و تامین سرمایه در این حوزه را داشته باشند و باید رعایت حق و حقوق آنان را مورد توجه قرار دهیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید شورای نظارت علاوه بر نظارت کمی به نظارت کیفی مدارس غیردولتی توجه داشته باشد، اظهار کرد: براساس تفاهم نامه ای که با شورای نظارت منعقد کرده ایم، مجوز مدارسی که فاقد کیفیت آموزشی هستند، لغو خواهد شد.
وی گفت: همچنین در حوزه مدارس و مراکز آموزشی غیردولتی که تغییری در کیفیت آموزشی نداشته، در رعایت منابع درسی مصوب تخلف کرده و اقدام به جابه جایی مکان مدرسه بدون اطلاع اولیا، نظارت بیشتری صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هدف از تاسیس مدارس غیردولتی تجاری نیست و یک کار فرهنگی و ارزشی است، افزود: موسسان مدارس غیردولتی، از افراد شاغل در آموزش و پرورش هستند.
گرد با اشاره به قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، گفت: این قانون، از تاریخ پنجم بهمن ماه 95 لازم الاجرا است.
وی با تاکید بر اینکه نباید در حوزه نظارت بر مدارس غیردولتی سلیقه ای عمل کرد، گفت: به عنوان مثال با مدرسه ای که تخلف مالی داشته و یا بنر شهریه را در تابلوی اعلانات مدرسه نصب نکرده باشد و مدرسه ای دیگر که کیفیت آموزشی ضعیف و نامناسبی دارد، یکسان برخورد می شود که نباید اینگونه باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برخی با نام بنگاه های مختلف وارد حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت می شوند، اظهار کرد: اینجا حوزه تعلیم و تربیت است و برای ما مهم است که بخش خصوصی و مدارس غیردولتی در کنار مدارس دولتی توسعه پیدا کنند و مانع می شویم که افرادی آگاهانه و عامدانه تخلف کنند.
گرد خطاب به اعضای شورای نظارت بر مدارس غیردولتی گفت: نظارت بر پیش دبستانی ها، مدارس غیردولتی، مراکز آموزشی از راه دور در حیطه وظایف شماست و شما باید براساس قانون با سعه صدر تخلفات مدارس غیردولتی را مورد بررسی قرار داده و پرونده های این مدارس را منصفانه مطالعه کنید و در این حوزه، از تعصبات سازمانی بکاهید.
وی افزود: اعضای شورای نظارت بر مدارس غیردولتی در هنگام بررسی پرونده های این مدارس باید دفاعیات موسسان را بشنوند و حق اعتراض هم برای این افراد محفوظ است و امکان ارائه اعتراض آنان به مسئولان بالاتر وجود دارد.
همایش آموزش برگزاری شورای نظارت مناطق آموزش و پرورش شهر تهران روز سه شنبه با حضور مرضیه گرد معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش، حسن مسعودی مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، فریدون واسعی مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش و عباسعلی باقری مدیرکل آموزش و پرورش تهران و جمعی دیگر از مسئولان در خانه معلم منطقه 6 آموزش و پرورش تهران برگزار شد.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی – انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348انتهای پیام /*


پاسخ دهید