هجدهمین کنگره میکروب شناسی با تمرکز بر موضوعات تازه این علم برگزار می شودبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر عباسعلی ایمانی فولادی در نشست خبری این کنگره امروز (شنبه) اظهار کرد: کنگره امسال را با نوآوری هایی برگزار می کنیم. یکی از این نوآوری ها برگزاری سه پنل تخصصی برای اولین بار است؛ یک پنل مربوط به میکروبیوتا با حضور پروفسور ماسوتی از ایتالیا و دکتر مصطفی قانعی رییس انیستیتور پاستور داریم.
دبیر علمی هیجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران افزود: پنل علمی دیگر پنل سلول های بنیادی و بیماری های عفونی است که برای اداره آن از ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست کرده ایم حضور داشته و توضیح دهند چطور می توان از این سلول ها در مبارزه با بیماری ها استفاده کرد. ریاست این پنل را دکتر امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برعهده دارد.
ایمانی فولادی ادامه داد: پنل دیگری که امسال برای دومین بار برگزار می شود پنل متابولیت های میکروبی و سرطان با حضور پروفسور خاویر گوآرو از اسپانیا است که به طور کلی بحث تازه ای است.
به گزارش ایرنا هیجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران به همت انجمن میکروب شناسی از 7 تا 9 شهریور با محورهای مقاومت های میکروبی نسبت به داروها، میکروب شناسی مواد غذایی، عفونت های بیمارستانی، واکسن های میکروبی، میکروبیوم، اخلاق در پژوهش، زئونوزها (بیماری های مشترک بین انسان و حیوان) و میکروب شناسی دامپزشکی، پروبیوتیک ها و پربیوتیک ها در سالن های مختلف دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران با حضور اساتید داخلی و خارجی این حوزه برگزار می شود.
مراسم افتتاحیه این کنگره روز هفتم شهریور با تقدیر از مرحوم دکتر قره گوزلو و بهمن تولایی از پیشکشوتان میکروب شناسی همچنین سه نفر از اساتید بنام میکروب شناسی کشور برگزار‌می شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله همچنین جوان گرایی و رویکرد به کادرسازی در بخش میکروب شناسی را از دیگر اهداف این کنگره دانست و گفت: برای کنگره امسال تعداد سخنران ها را به 180 سخنران از میان نویسندگان مقاله ها و افراد مختلف از سراسر کشور افزایش داده ایم و این سخنران ها در 5 سالن و طی 3 روز در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار می شود.

***ثبت نام 1500 نفر در کنگره و توجه ویژه به جوانان
رییس انجمن میکروب شناسی ایران نیز در این نشست با اشاره به دلیل برگزاری کنگره میکروب شناسی گفت: برگزاری این کنگره در ادامه برنامه های بلندمدت انجمن برای تبادل نظر و تبادل با اساتید داخلی و خارجی این حوزه و طرح مسائل، پاسخ به سوالات و پرداختن به چالش های میکروب شناسی انجام می شود.
محمدمهدی فیض آبادی افزود: گرایش و علاقمندی جوانان برای شرکت در این حوزه زیاد شده است، 1500 نفر برای شرکت در کنگره ثبت نام کرده اند، 1200 مقاله پذیرفته شد و 180 نفر در این کنگره سخنرانی خود را ارائه خواهند کرد.
وی ادامه داد: همچنین 16 پنل داریم در موضوعات تخصصی داریم، ضمن اینکه در کنار برگزاری کنگره نمایشگاهی از فناوری های درخدمت دانش میکروب شناسی نیز ترتیب داده ایم.
فبض آبادی گفت: غیر از این کارگاه های آموزش هدفمند برای ترتیب نیرو و طرح مسائل و مشکلات آزمایشگاهیان و تک رشته ای های علوم آزمایشگاهی نیز در روزهای کنگره برگزار می شود.

*** کاهش عفونت های بیمارستانی با کمک میکروب شناسان ممکن است
همچنین در این نشست ایمانی فولادی در پاسخ به سوالی در مورد عفونت های بیمارستانی و راهکارهای میکروب شناسان برای حل این چالش مهم گفت: عفونت های بیمارستانی هر ساله به دلیل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور، همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها در طیور و دام ها برای افزایش رشد آنها، موجب مقاومت افراد به آنتی بیوتیک ها شده و عفونت های بیمارستانی شده است.
وی افزود: بنابراین کاهش عفونت های بیمارستانی و مقاومت بدن نسبت به آنتی بیوتیک ها عزم جدی در سراسر کشور را می طلبد. آزمایشگاه ها، شرکت های سازنده داروهای آنتی بیوتیک، کلینیسین ها (پزشکان بالینی) و حتی مردم باید برای حل این مشکل تلاش کنند.
فیض آبادی نیز با مهم دانستن این امر اظهار کرد: بکارگیری میکروب شناس متخصص و کسب مشاوره از آنها در بیمارستان ها بر اساس آیین نامه های موجود ممکن نیست و همین امر کلاف تشخیص، پیگیری و درمان بیماری ها را مشکل کرده است.
وی با اشاره به گستردگی و ابعاد فراوان علم میکروب شناسی یادآور شد: میکروب شناس ها سریع تر می توانند بیماری و دلیل آن را تشخیص دهند و آزمایشگاه هایی که از میکروب شناس ها کمک می گیرند موفق تر بوده اند.
رییس انجمن میکروب شناسی ایران در مورد آمار عفونت های بیمارستانی نیز تصریح کرد: آمار دقیقی از این امر در دست نیست و در بیمارستان های مختلف آمار متفاوت است از 4.5 درصد تا 25 درصد ابتلا به عفونت بیمارستانی گزارش شده است، در حالیکه آمار مطلوب کمتر از 5 درصد است.

*** حضور 8 سخنران خارجی و تقدیر از مرحوم قراگوزلو
دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران نیز گفت: هجدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران با حضور 8 سخنران خارجی از ایتالیا، انگلیس، فرانسه، آفریقای جنوبی و اسپانیا برگزار می شود.
در کنگره هجدهم تلاش می‌ کنیم زمینه لازم برای تبادل آخرین اطلاعات علمی و افزایش همکاری در زمینه‌های پژوهش، آموزش و خدمات بهداشتی و درمانی با دانشگاه‌های داخلی و خارجی به منظور حل مشکلات سلامتی مردم منطقه فراهم آید.
داوود دربان سارو خلیل همچنین برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی برای شرکت کنندگان در کنگره جهت افزایش توانمندی آنان در پیشگیری، درمان و تشخیص بالینی و آزمایشگاهی عفونت‌های میکروبی را از اهداف کنگره برشمرد و افزود: در افتتاحیه کنگره نکوداشت مرحوم استاد علیرضا امیری قراگزلو برگزار خواهد شد؛ همچنین از 3 نفر از اساتید کشور در حوزه میکروب شناسی پایه و کاربردی و ساخت واکسن تقدیر خواهد شد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


پاسخ دهید