هدر رفت آب در شبکه آبرسانی روستاهای استان سمنان 40 درصد استمنصور کشاورزیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : نوسازی انشعاب های غیرمجاز در روستاهای استان یکی از رویکردهای اصلی این شرکت به منظور جلوگیری از هدر رفت آب است.
وی اظهارداشت : در نیمه نخست امسال بیش از 150 انشعاب غیرمجاز آب و فاضلاب در روستاهای استان شناسایی و جمع‌آوری شده است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان خاطرنشان کرد : از این تعداد انشعاب غیرمجاز 120 مورد مربوط به انشعاب غیرمجاز آب، 20 مورد انشعاب غیرمجاز فاضلاب و 10 مورد نیز انشعاب پشت کنتور بوده است.
وی تصریح کرد : با توجه به این که هر انشعاب غیرمجاز آب تا چهار برابر یک انشعاب مجاز مصرف دارد، این امر علاوه بر آنکه باعث هدر رفت آب و بروز خسارت مالی به شرکت آب و فاضلاب می‌شود تأثیر منفی زیادی در روند آبرسانی به شهروندان و افزایش تنش آبی دارد.
کشاورزیان با بیان این که یکی از مسایلی که اکنون در اولویت حوزه بهره برداری این شرکت قرار دارد تلاش برای جلوگیری از هدر رفت آب است، گفت : با توجه به اُفت شدید سطح آب چاه های تامین کننده آب آشامیدنی روستاهای این استان و کمبود آب در سمنان باید از هرگونه هدر روی آب به شیوه های مختلف جلوگیری شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان ادامه داد : 70 روستای سمنان با مشکل کمبود آب مواجه است و باید برنامه های هدفمند و توجیهی برای رفع این مشکل در بلند مدت اتخاذ شود.
به گزارش ایرنا ، میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
284 روستاهای استان سمنان با استفاده از 33 حلقه چاه، 91 دهنه چشمه و 15 رشته قنات تامین آب می شود.
استان سمنان بیش از 700 هزار نفر جمعیت دارد.
7339/6026
*خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد **انتشار دهنده: جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


پاسخ دهید