وزیر پیشنهادی: مبنای برنامه وزارت آموزش و پرورش بر سند تحول بنیادین استبه گزارش ایرنا سید محمد بطحایی روز دوشنبه در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی اظهار داشت: شاید بتوان گفت وزیر آموزش و پرورش نیاز به ارائه برنامه ندارد زیرا برنامه این وزارتخانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.
وی افزود: نمی‌خواهم بگویم سند تحول ایرادی ندارد اما یکی از بهترین اسناد بالادستی در کل دستگاه‌های اجرایی کشور است زیرا عموما سندهای بالادستی موضوعات را به صورت کلی بیان کرده‌اند اما این سند از چشم انداز به راهکارهای عملیاتی رسیده است.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه مبنای کار در این وزارتخانه سند تحول بنیادین است، گفت: با اهتمام نمایندگان، ظرفیت‌های خوبی در برنامه ششم برای آموزش و پرورش دیده شده که البته کافی نیست ولی این ظرفیت‌ها سبب می‌شود آغاز اجرای سند تحول سرعت یابد.
بطحایی متذکر شد: وزارت آموزش و پرورش فارغ از نگاه‌های سیاسی به عزم ملی نیاز دارد تا مشکلات خود را برطرف سازد و من از نمایندگان درخواست دارم که با تعامل از حاشیه‌ها دور باشیم و به کارهای اصلی بپردازیم.
وی در خصوص مدارس غیردولتی نیز گفت: به این موضوع نیز در قانون تأکید شده و به تازگی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و ما با ملاحظات قانونی این کار را پیش می‌بریم.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در خصوص اقتدار وزیر پیشنهادی گفت: وزیری که اقتدار نداشته باشد و نتواند تشخیص خود را به کرسی بنشاند نمی‌تواند این وزارتخانه را به موفقیت برساند.
بر اساس این گزارش خبرگزاری خانه ملت ، پیش از سخنان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی اظهار داشت: اجرای دقیق سند تحول بنیادین یکی از خواسته‌های نمایندگان است و فرمایش مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارد و بر اساس برنامه ششم هیچ چیز دیگری نباید اجرا شود.
وی دانشگاه فرهنگیان را به خونی که در رگ سند تحول جریان دارد، تشبیه کرد و افزود: اگر این دانشگاه وجود نداشته باشد سند تحول بنیادین، دردی را دوا نمی‌کند و در برنامه ششم تأکید شده که سازمان مدیریت موظف است هر مقداری که در دانشگاه فرهنگیان نیرو جذب شود ردیف بودجه‌ای به آن اختصاص یابد که اگر کمتر از 30 درصد نیرو در دانشگاه فرهنگیان جذب شود وزارت آموزش و پرورش با مشکل مواجه می شود.
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: در برنامه ششم تصریح شده که در راستای اجرای سند تحول در طول 5 سال، حداقل 50 درصد از دانش آموزان باید فنی باشند و در چهار مورد برنامه ششم خصوصی‌سازی منع شده است و واگذاری مدارس باید از آموزش و پرورش برداشته شود.
حاجی بابایی با بیان اینکه ستادها و ادارات در آموزش و پرورش باید تا 15 درصد کاهش یابد، گفت: تاکنون نظام رتبه بندی اجرا نشده و در برنامه ششم تصریح شده که دولت لایحه‌ای تهیه کند که پرداختی به معلمان بر اساس نظام رتبه‌بندی باشد تا مثل دانشگاه‌ها دیگر مشکلی به نام حقوق معلم نداشته باشیم.
دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، 17 مردادماه در نامه ای، فهرست اعضای کابینه دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد که در این فهرست، سید محمد بطحائی به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش معرفی شده است.
فراهنگ**1055** ا1823
دریافت: زینب کارگر **انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


پاسخ دهید