ویتنام کارخانه تولید سس ماهی در قشم تاسیس می کندبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، «چان وان چی» که به تهران سفر کرده است، در دیدار با حسن صالحی رییس سازمان شیلات ایران آمادگی کشورش را برای خرید پودر ماهی، پودر استخوان و گوشت از ایران اعلام کرد.
این مقام مسئول ویتنامی رفع مشکلات بانکی بین دو کشور، صادرات برنج و غذای میگو را نیز خواستار شد.
در این دیدار رئیس شورای تجاری ویتنام و ایران، دعوتنامه سفر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به ویتنام را به رئیس سازمان شیلات ایران تقدیم کرد.

** دعوت از ویتنام برای حضور در نمایشگاه شیلات ایران
به گزارش ایرنا، در این دیدار معاون وزیر جهادکشاورزی برای گسترش همکاری های تجاری بخش کشاورزی و شیلاتی ایران و ویتنام اعلام آمادگی کرد.
صالحی، از همکاری در فعالیت طرف ویتنامی در قشم و بندرعباس خبر داد و از شرکت‌های ویتنامی برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی شیلات ایران دعوت کرد که با استقبال آنان روبه رو شد.
جمهوری سوسیالیستی ویتنام که با نام رایج ویتنام معروف است، کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن هانوی است.
طبق تفاهم ایران و ویتنام برتسهیلات مراودات بانکی و برقراری خط پرواز مستقیم، توافق کردند حجم مبادلات تجاری میان دو کشور از ۳۹۰ میلیون دلار کنونی به دو میلیارد دلار افزایش می یابد.
سال گذشته بیش از یک میلیون و 50 هزارتن انواع آبزیان از محل صید و آبزی پروری در کشور تولید شد که بخشی از آن به مصرف داخلی و خارجی می رسد.
طبق آمارها ارزش صادارت آبزیان ایران در سال 95 نزدیک 412 میلیون دلار بود که در این بخش اشتغال در زیربخش شیلات به 230 هزار نفر رسید.
صادرات بخش شیلات ایران در سال 1394 نزدیک به 84 هزار تن بود که واردات آبزیان به ایران شامل خوراک ماهی، تخم چشم زده قزل آلا و تن ماهیان به ارزش 150 میلیون دلار بود که امارهای سال گذشته نشان می دهد صادرات به واردات محصولاتی شیلاتی پیشی گرفته است.
تولید بخش شیلات کمتر از یک درصد مجموع تولید محصولات کشاورزی است اما 10 درصد ارزآوری این بخش را به همراه دارد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9186*2025*خبرنگار: هما همت خواه*انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


پاسخ دهید