پیشرفت علمی ایران توسط دوست و دشمن تائید شده استبه گزارش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه ملی لبنان روز دوشنبه با حضور در دبیرخانه این شورا با محمدرضا مخبر دزفولی، دیدار و گفت و گو کردند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این دیدار ضمن تبریک سالگرد پیروزی حزب‌الله لبنان بر رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی«ره» با یک نگاه بلند و دوراندیش بر لزوم توجه به دانشگاه‌ها تأکید کردند و همین نگاه مبنای همه تحولات علمی در کشور ماست.
مخبر دزفولی ادامه داد: با توجه به این نگاه، جمعی از استادان و دانشجویان، عزم خود را برای اصلاح محیط دانشگاه جزم کردند و هم اکنون بعد از گذشت بیش از سه دهه دستاوردهای حیرت آور این حرکت مشاهده می‌شود.
وی با اشاره به برخی آمار در زمینه پیشرفت‌های علمی کشورمان گفت: در سال 1357 ما حدود 25 دانشگاه جامع و 170 هزار دانشجو داشتیم اما امروز نزدیک به پنج میلیون دانشجو و نزدیک به 200 دانشگاه جامع در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حدود 60 دانشگاه جامع در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داریم.
مخبر دزفولی افزود: این آمار شگفت انگیز، حاصل یک برنامه‌ریزی و سیاستگذاری روشن و خردمندانه بوده است.

**در زمان جنگ تحمیلی هم از پیشرفت علمی غافل نبودیم
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به مشکلات کشور در دهه اول انقلاب اسلامی افزود: در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی، ما درگیر جنگ تحمیلی بودیم اما در همان دوره نیز جمهوری اسلامی نسبت به علم و دانش بی توجه نبود.
وی ادامه داد: در ابتدای دهه 90 میلادی، سهم ایران از تولید علم جهانی سه صدم درصد بود اما امروز بر اساس آمار مراکز معتبر علم سنجی جهانی این سهم به دو درصد نزدیک شده است.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به روند تدوین این نقشه گفت: بیش از 10 سال پیش، رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله العالی»، موضوع تدوین و تصویب نقشه جامع علمی کشور را به شورای عالی انقلاب فرهنگی محول فرمودند و امروز می‌توانیم بگوئیم در عرصه بین‌الملل، جزء معدود کشورهایی هستیم که سند راهبردی و بالادستی علم و فناوری داریم.
وی افزود: با وجود همه سختی‌ها و به ویژه تحریم‌های ظالمانه دشمنان، پیشرفت و رشد علمی و فناوری کشورمان توسط دوست و دشمن تأیید شده است.
مخبر دزفولی ادامه داد: حدود 200 دانشمند ایرانی در میان یک درصد دانشمندان ممتاز در سطح بین‌المللی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به ابعاد مختلف نقشه جامع علمی کشور گفت: در این سند مهم، اولویت‌های علمی و فناوری کشور با نگاه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ملی و بین‌المللی دسته‌بندی شده است.

** رتبه شانزدهم تولید علم دنیا در اختیار ایران است
وی افزود: کشور ما الان رتبه شانزدهم دنیا در تولید علم است و در برخی حوزه‌ها مانند سلول‌های بنیادین، نانو فناوری و زیست فناوری، جزء کشورهای پیشرو هستیم.
مخبر دزفولی با استناد به آمارهای مراکز معتبر علم‌سنجی بین‌المللی در این زمینه ادامه داد: هم اکنون در زمینه تولید علم نانو فناوری، ایران پنجمین کشور جهان است.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر همه جانبه بودن پیشرفت‌های علمی کشورمان گفت: ایران در بسیاری از زمینه‌های علوم پزشکی مانند پیوند اعضا جزء کشورهای برتر دنیاست.

**پیشرفت‌های علمی ایران متعلق به همه جهان اسلام است
مخبر دزفولی افزود: برادران و خواهران لبنانی و همه دانشگاهیان کشورهای اسلامی می‌توانند به ایران اسلامی به عنوان خانه خود نگاه کنند و پیشرفت‌های علمی ایران متعلق به همه جهان اسلام است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تأکید بر روابط گسترده کشورمان با دیگر کشورهای اسلامی ادامه داد: همانگونه که جمهوری اسلامی در همه ابعاد یاور و کمک‌رسان همه کشورهای اسلامی بوده اکنون نیز آمادگی دارد در عرصه علم و فناوری این نقش را ایفا کند.
وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به دیپلماسی علمی گفت: همکاری‌های علمی بین کشورهای اسلامی که باید توسط دانشگاهیان گسترش یابد، موجب تقویت توان این کشورها خواهد شد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه سیاست‌گذاری کلان در حوزه‌ علم را بر عهده دارد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح وظایف و مسئولیت های این شورا توضیح داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی، وظیفه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کلان در حوزه‌های علم و فرهنگ را بر عهده دارد و بر اجرای این برنامه‌ها و سیاست‌ها نظارت هم می‌کند.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به لزوم به روز رسانی برنامه‌ها و سیاست‌ها ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی با رصد و پایش مستمر حوزه علم و فناوری در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی به روزرسانی مصوبات خود را نیز مدنظر دارد.
وی ضمن تأکید بر لازم‌الاجرا بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مصوبات این شورا که با حضور جمعی از مسئولان اجرایی، نخبگان علمی و فرهنگی تصویب می‌شود، توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده و برای همه نهادها و ارگان‌های کشورمان لازم‌الاجراست.

**جمهوری اسلامی ایران، مدرسه آموزش خوداتکایی و اعتماد به نفس است
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه این نشست یکی از شرکت کنندگان، جمهوری اسلامی ایران را به مدرسه آموزش خود اتکایی و اعتماد به نفس در منطقه غرب آسیا تشبیه کرد و گفت: گسترش روابط علمی بین کشورهای اسلامی منطقه غرب آسیا الزامی است.
این استاد دانشگاه ملی لبنان ادامه داد: با توجه به تحولات سیاسی اتفاق افتاده در منطقه غرب آسیا و باید ملت‌های این منطقه روابط خود را تعمیق و گسترش ببخشند.

**حجم پیشرفت‌های صورت گرفته در ایران کاملاً مشهود است
یکی دیگر از استادان دانشگاه ملی لبنان هم در این دیدار گفت: حجم پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه علم، فناوری، تعلیم و تربیت، پژوهش و تحقیق، در کشور ایران کاملاً مشهود است.
وی افزود: آنچه که در این زمینه قابل توجه است، سمت گیری این پیشرفت‌ها برای برطرف کردن نیازهای کشور شماست.
یکی از استادان دانشکده مهندسی دانشگاه ملی لبنان نیز در ادامه این نشست، با اشاره به پیشرفت‌های کشورمان در حوزه نانو فناوری خواهان استفاده از تجارب ایران در این زمینه شد.

**جریان های تکفیری، نائب و جانشین رژیم صهیونیستی در منطقه هستند
مخبر دزفولی پس از سخنان استادان دانشگاه ملی لبنان در این دیدار گفت: در مورد فرهنگ و فرهنگ مقاومت از ابتدای انقلاب اسلامی این مفاهیم مورد توجه بوده است.
وی افزود: هیچ کس نمی‌تواند وجود یک قطب سلطه‌گر در جهان امروز را انکار کند و این سلطه‌گری، استقلال کشورها را تهدید می‌کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم احترام به استقلال و حاکمیت ملی کشورها ادامه داد: این مفاهیم امروز توسط قدرت‌های سلطه‌گر با ابزارهایی مانند تحریم، ترور و تجاوز نظامی نقض می‌شود.
وی دفاع از ملت های مظلوم را از مهم ترین سیاست های ایران در حوزه بین‌الملل برشمرد و گفت: استقلال و سربلندی کشورمان در عرصه بین‌الملل حاصل نگاهی است که به توانایی‌های ملت ایران عمیقاً باور داشت که این نگاه توسط حضرت امام خمینی «ره» و رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» دائماً ترویج شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به ظهور جریان‌های تکفیری در منطقه ادامه داد: شک نکنید این گروهک‌های تروریستی، نائب و جانشین رژیم صهیونیستی در منطقه هستند تا جریان اصیل اسلامی در این منطقه را بدنام کنند.
وی با تاکید بر لزوم توانمند شدن کشورهای اسلامی گفت: پیشرفت علمی زمینه‌ساز توانمندی در بسیاری از حوزه‌هاست و اگر بخواهیم از خودمان دفاع کنیم، راه دیگری وجود ندارد.
مخبر دزفولی افزود: دشمنان کشورهای اسلامی در این منطقه، جنگ‌های قومیتی راه انداخته‌اند و باید ما این آتش را خاموش کنیم.
وی تصریح کرد: مقابله با ظالم، دفاع از مظلوم، تعامل و هم‌فکری سازنده با همه کشورها برای صلح و پیشرفت، عزت‌مداری و استقلال‌خواهی از اهم سرفصل‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تأکید بر لزوم افزایش تعاملات علمی و فرهنگی در منطقه غرب آسیا گفت: گسترش این تعاملات می‌تواند زمینه‌ساز آشنایی و همکاری بیشتر علمی و فرهنگی باشد و گردشگری علمی و فرهنگی هم زمینه دیگری است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌های مورد نیاز خود دارای اسناد بالادستی و راهبردی است، به تدوین اسناد فناوری های علمی ذیل نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد و گفت: در حوزه فرهنگ هم سند نقشه مهندسی فرهنگی تدوین شده و تدوین سند جامع ارتباطات علمی و فناوری در حوزه بین‌الملل نیز در دست تدوین است.
فراهنگ**1055
دریافت و انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


پاسخ دهید