پیشگیری 70 درصدی از بیماری دیابت با رژیم غذایی و ارایه آموزشبه گزارش ایرنا، علیرضا شغلی روز سه شنبه در جلسه مجمع عمومی انجمن حمایت از بیماران مبتلا به دیابت استان افزود: هم اکنون حدود 11 درصد از بار خدمات حوزه بهداشت و درمان به بیماری دیابت و عوارض آن اختصاص دارد.
به گفته این مسئول ، هم اکنون 385 میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری دیابت هستند و بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال 2035 بیش از 500 میلیون نفر به این نوع بیماری مبتلا خواهند شد.
وی بیان کرد: بیماری دیابت به دلیل خاموش بودن و مشخص نشدن علائم آن، آمار واقعی بیماران بیشتری را شامل می شود و اگر آمار پیش دیابتی ها را نیز به این آمار یاد شده اضافه کنیم رقم ترسناکی بدست می آید.
شغلی افزود: بر اساس تحقیقات حدود پنج میلیون نفر در کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند و با احتساب پیش دیابتی ها این رقم، هفت تا هشت درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: اگر مردم در کنار بخش دولتی نباشند، هیچ خدمتی به سرانجام نمی رسد و این در حالی است در کنار سرطان و بیماری های مزمن تنفسی ، سوانح و حوادث و بیماری های واگیر دولت ها دیگر توان پوشش ارائه خدمات را نخواهند داشت و در این میان نقش سازمان های مردم نهاد اثر گذاری فراوانی دارد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان ادامه داد: آمار نیازمندان واقعی دیابت در استان بالاست و انجمن دیابت زنجان باید در برنامه ریزی و سیاستگذاری ، اجرا و نظارت و پایش جدی بر بیماری دیابت این استان داشته باشد.
پرفسور یوسف ثبوتی از چهره های ماندگار علمی کشور در این همایش گفت: با نگاهی گذرا به 40 سال گذشته بویژه خدمات پزشکی ارائه شده در شهر زنجان، به عنوان نمونه‌ای از کشور، در مقایسه باسال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته و این بسیار ارزشمند است.
مؤسس دانشگاه تحصیلات تکمیلی و علوم پایه زنجان ادامه داد: برای موفقیت در بخش های مختلف باید با خوش بینی به روزهای در پیش رو نگاه کرد و باید این کلمه متاسفانه را کنار گذاشت .
وی اظهار کرد: فرصت‌ها را از جوانان در همه سطوح از مدیریت کلان کشور تا مدارس، خانواده‌ و اجتماع دریغ کرده ایم این قشر توانایی زیادی دارند و کمتر به آنها فرصت داده شده است.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار ارائه شده یکهزار 600 نفر بیمار دیابتی تحت پوشش انجمن دیابتی استان قرار دارند و درمان مورد نیاز نیز در حد امکان به آنان ارائه می شود.
به گزارش ایرنا، در انتخابات هیات رئیسه مجمع عمومی انجمن دیابت، دکتر حسین چیتی، دکتر صدرالدین کلانتری، سیدحسین حسینی، حبیب‌الله ملایی ‌یگانه و مهندس فرید صباحی به عنوان اعضای هیات رئیسه، دکتر مریم ملکی ‌مقدم و دکتر شاهین بشارتی به عنوان اعضای علی‌البدل و محمدعلی ذبیحیان نیز به عنوان بازرس انتخاب شدند.
8068/7320
خبرنگار : اعظم شامی ** انتشار : اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


پاسخ دهید