چهار سال گذشته 120میلیارد ریال در اجرای طرح ترسیب کربن هزینه شدفرهاد سرداری روز یکشنبه در بازدید تعدادی از خبرنگاران اعزامی رسانه های گروهی تهران از طرح بین المللی ترسیب کربن بخش بهمن از توابع شهرستان ابرکوه در استان یزد افزود: این مبلغ با هدف کاهش تخریب سرزمین و توسعه پایدار روستاها در قالب طرح یادشده هزینه شده است .
به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه برای ادامه اجرای طرح یادشده 260 میلیارد ریال بودجه نیاز است، افزود : هم اکنون طرح ترسیب کربن با مشارکت مردم در سه میلیون و 300 هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور در دست اجراست.
وی با بیان اینکه اجرای طرح یادشده از طرح های بسیار موفق سازمان در جلب مشارکت مردم در فرآیند بیابانزدایی ، تثبیت عرصه های منابع طبیعی و ماندگاری جمعیت در مناطق روستایی است، ادامه داد: این طرح در 18 استان و با 23 محل با حدود 700 روستا که 300 روستا نمونه آزمایشی(پایلوت) هستند، اجرا می شود.
سرداری از یزد به عنوان یکی از استان بسیار موفق در اجرای طرح ترسیب کربن نام برد و یادآور شد: سخت کوشی مردمان روستاهای استان یزد، مدیریت اجرایی طرح و فراهم بودن شرایط اجرای طرح سه عامل موفقیت در این منطقه است.
مدیرکل امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه اضافه کرد: طرح بین المللی ترسیب کربن تا سه سال دیگر در تمام استان ها اجرا می شود.
به گفته وی ایران در اجرای طرح یاد شده در بین کشورهای آسیا و اقیانوسیه ، از میان 10 پروژه برتر توسعه‌ای در سال2017 انتخاب شد، به همین منظور دفتر عمران سازمان ملل (UNDP) بر خلاف روال معمول بعد از اتمام طرح پایلوت از بخش دوم طرح نیز در ایران حمایت کرد و پشتیبانی از طریق آموزش و انتقال دانش از طرح را انجام داد.
سرداری اضافه کرد: با رشد متوازن سرمایه‌های طبیعی انسانی، مالی، زیرساختی و اجتماعی سعی در ایجاد توسعه در محدود ‌های کاری مورد نظر وجود دارد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری به اتفاق مدیرکل، معاونان منابع طبیعی و آبخیزداری یزد و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری ها ، رسانه ها و مسئولان از طرح ترسیب کربن منطقه « بداف » بخش بهمن ابرکوه ، طرح‌های اشتغالزایی شامل کاشت زعفران در مناطق کم آب ، پخت نان سنتی ، تولید ورمی‌ کمپوس، پرورش مرغ خانگی ، صنایع دستی و قالی‌بافی از روستاهای شهرآباد ، اسفند آباد ، هارونی و همچنین درخت سرو چهار هزار و 500 ساله ابرکوه بازدید کردند.
مرکز شهرستان 51 هزار نفری ابرکوه در140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540*2047* خبرنگار: کارگر ابرقوئی ** انتشار: عباسقلی اشکورجیریانتهای پیام /*


پاسخ دهید