چین استقرار موشک اندازهای تاد آمریکا را در کره جنوبی تقبیح کردبه گزارش ایرنا، وزارت دفاع کره جنوبی در تازه ترین بیانیه خود از آرایش چهار واحد دیگر موشک انداز «تاد» خبر داد که قرار است از امروز (پنجشنبه) در خاک این کشور مستقر شود.
از سال گذشته میلادی که آمریکا و کره جنوبی برای اجرای این برنامه و استقرار این سامانه به توافق رسیدند، چین و روسیه با آن مخالفت کرده اند.
همانطور که پیش بینی می شد کره جنوبی و آمریکا حاضر نشدند به اعتراضات چین توجهی نشان دهند و حالا قرار است همه واحدهای موشک انداز تاد تکمیل شود.
وزارت خارجه چین در بیانیه ای آورده است که تاد یک سامانه پیشرفته است که بردی فراتر از مرزهای کره جنوبی دارد و امنیت چین را به مخاطره می اندازد.
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم در مصاحبه ای در پکن تصریح کرد که سئول باید خیلی زود تصمیم به توقف اجرای این برنامه بگیرد.
وی افزود: ما بسیار نگران هستیم و نمی توانیم این موضوع را قبول کنیم؛ به همین دلیل خواستار برچیده شدن کامل سامانه مزبور از منطقه هستیم.
او گفت: تاد نه تنها نگرانی های امنیتی را برطرف نمی کند بلکه بر دامنه تنش ها افزوده و امنیت راهبردی منطقه را به خطر می اندازد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین از آمریکا و کره جنوبی خواست که نگرانی های امنیتی چین و کشورهای دیگر را در نظر گرفته و در اسرع وقت برنامه استقرار این سامانه و واحدهای موشک انداز آن را متوقف کنند.
تاکنون شش واحد از موشک اندازهای سامانه تاد که پیشرفته ترین سامانه موشکی آمریکا محسوب می شود وارد کره جنوبی شده و 2 واحد آن پیشتر نصب شده بود.
معترضان کره ای نیز از دیروز چهارشنبه که خبر نصب قریب الوقوع این چهار موشک انداز در روستای سئونگجو منتشر شد، دست به تجمع در این منطقه زده اند.
آساق**231**انتشاردهنده:فرهاد راستیانتهای پیام /*


پاسخ دهید