گام بلند مددجوی نوجوان بیجاری برای تولید و خودکفاییبه گزارش خبرنگار ایرنا، خودکفا شدن مددجویان از اهداف کمیته امداد امام خمینی (ره) است پس تلاش می کند با ایجاد شرایطی، افراد تحت پوشش خود را با اتکا به توانایی های شان در مسیر استقلال اقتصادی و خروج از دایره پوشش حمایتی کمیته هدایت کند.
نوجوان 19 ساله بیجاری یکی از این مددجویان است که توانسته از فرصت های ایجاد شده توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) استفاده کند و طی سه ماه با ایجاد کارگاه پرورش بلدرچین علاوه بر اینکه خود را به مرز خوکفایی برساند حامی خانواده اش نیز باشد.
این نوجوان ساکن شهر جدید توپ آغاج در شهرستان بیجار است که یک سال پس از اتمام دوران دبیرستان، اندوه بیکاری را تاب نیاورد و بجای انتظار برای استخدام در اداره یا شرکتی با استفاده از خلاقیت و تبدیل ایده به فرصت، خود کار فرمای خود شد.
با توجه به اقتضای سنی و شرایط خانوادگی، این نوجوان در یکسال پس از اتمام دبیرستان، شرایط خاصی را در نزول و افول امید تجربه کرده است اما بیکاری و وابستگی اقتصادی را مهترین مانع برای رسیدن به آرزوهایش می داند و معتقد است: در این دوران به فکر راه انداختن کسب و کار افتادم و دوره های آموزشی مهارتی را با موفقیت پشت سر گذاشتم.
وی ادامه داد: پس از اتمام دوره چون در ابتدای راه بودم برای دریافت تسهیلات و فراهم کردن مقدمات ایجاد کارگاه مجبور به قرض 10 میلیون ریال شدم که به علت بضاعت پایین مالی، ریسک بزرگی برایم بود.
وی گفت: در نهایت با مشاوره های مختلف، تهیه طرح توجیهی و خرید برخی امکانات اولیه کارگاه شرایط دریافت تسهیلات برایم محیا شد و سه ماه قبل تسهیلات 250 میلیون ریالی اشتغالزایی را از طریق کمیته امداد گرفتم.
وی افزود: با این میزان تسهیلات در حیات خانه پدری کارگاهی به وسعت 25 مترمربع احداث و تجهیز کردم و با خرید 2 هزار قطعه جوجه یک روزه بلدرچین، کسب و کارم را شروع کردم.
وی می گوید: طی این سه ماه، جوجه های بسیاری تلف شدند اما چون هنگام شروع خود را برای تحمل سختی های بسیاری آماده کرده بودم، تلاشم را ادامه دادم و اکنون توانسته ام کارگاه را به مرحله سوددهی اولیه برسانم.
وی تاکید کرد: هم اکنون میزان تولید کارگاه در هر هفته یک هزار و 300 تخم نطفه دار است و در یک ماه گذشته با جذب مشتریانی از شهرهای سنندج و همدان توانسته ام تولیدات کارگاه را به فروش برسانم.
وی با بیان اینکه می دانم برای رسیدن به مرحله کامل خودکفایی و سوددهی کامل کارگاه پستی و بلندی های گسترده ای دارم، افزود: می خواهم معنای ‘خواستن توانستن است’ را برای خود و هم سن و سال هایم معنا کنم.
وی یادآور شد: در این مدت بسیاری از دوستانم را که شرایط شبیه من دارند را برای راه اندازی کسب و کار تشویق کنم که چند نفر از آنها علاقه مند شده و برای شرکت در کلاس های مخلتف اقدام کرده اند.
وی در خصوص توسعه کسب و کار خود گفت: هم اکنون تنها برای خودم اشتغال ایجاد کرده ام اما توسعه کارگاه و در وسعتی بزرگتر با میزان تولید بیشتر با اشتغال بیشتر را هدف گذاری کرده ام.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) بیجار نیز در این ارتباط با بیان اینکه اجرای طرح های خوداشتغالی و ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای خانواده‌های تحت پوشش با هدف تامین عزت و کرامت خانواده‌ها و نیل به استقلال اقتصادی آنها انجام می شود، گفت: برای این مددجوی نوجوان علاوه بر پرداخت تسهیلات مشاوره و پشتیبانی های ایجاد یک کسب و کار به صورت کامل انجام یافته است.
امیرعطاالله افخمی افزود: حمایت از خرید دستگاه جوجه کشی، تهیه طرح توجیهی، رفع مشکل سند وثیقه برای بانک و ارایه آموزش از دیگر حمایت های پشتیبانی کمیته امداد از این فرد بوده است.
به گفته وی، طی سال جاری این کمیته 79 فقره تسهیلات به ارزش 14 میلیارد و 600 میلیون ریال برای اشتغال 80 مددجوی شهرستان در حوزه های مختلف کشاورزی، دامداری و خدمات پرداخت شده است.
وی توانمند ساختن 100 خانواده مددجویی را هدفگذاری این کمیته در سال جاری اعلام کرد و گفت: برای این موضوع، 70 میلیارد ریال اعتبار شامل 20 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه بانکی و 50 میلیارد ریال نیز محل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت تخصیص یافته است.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) بیجار با بیان اینکه از ابتدای سال 93 تا پایان سال گذشته 583 خانواده مددجویی در این شهرستان توانمند شده اند، افزود: این کمیته حمایت های پشتیبانی مادی و معنوی از مددجویانی که تسهیلات اشتغالزایی را رسیدن به میانگین 10 میلیون ریال درآمد ماهیانه ادامه می دهد.
افخمی تاکید کرد: هم اکنون یک هزار و 500 خانواده مددجویی شهرستان تحت حمایت های پشتیبانی پس از پرداخت تسهیلات برای رسیدن به مرحل کامل خودکفایی هستند.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 2 هزار و 400 خانواده بیجاری در مناطق شهری و روستایی تحت پوشش خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که کفالت یک هزار و 300 مرد از این خانواده ها زنان بی سرپرست هستند.
تاکنون یک هزار نفر از مددجویان استان کردستان متقاضی تسهیلات اشتغال جهت دریافت وام به بانک ها معرفی شده اند.
در سال جاری 650 میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع بانکی به تسهیلات اشتغال مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) کردستان تخصیص یافته است که تا کنون 382 میلیارد ریال از این اعتبارات به مددجویان پرداخت شده است.
گزارش: حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
3034/9102انتهای پیام /*


پاسخ دهید