120 هزار آواره میانماری در اردوگاه ها با بحران مواجه شدندبه گزارش ایرنا، شبکه خبر آسیا روز شنبه اعلام کرد تاثیر این خشونت ها اکنون گسترده شده و شهر ‘سیتوه’ مرکز استان راخین را نیز که حدود 90 هزار روهینگیایی در آنجا در اردوگاه ها به سر می برند، در بر گرفته است.
این مسلمانان روهینگیا پس از حملات سال 2012 که بر اثر آن حدود 650 نفر جان خود را از دست دادند، در این اردوگاه ها به سر می برند.
علاوه بر این تعداد، حدود 30 هزار روهینگیایی دیگر نیز در ارودگاه هایی که در سایر نقاط این استان قرار دارند، زندگی می کنند.
علاوه بر مسلمانان برخی از بودایی های استان راخین نیز از سال 2012 به بعد در ارودگاه های مجزایی نگهداری می شوند.
‘پیر پرون’ یک سخنگوی دفتر سازمان ملل در امور هماهنگی کمک های انسانی گفت: در نتیجه قطع فعالیت ها در استان راخین، بسیاری از مردم در حال حاضر کمک های غذایی عادی خود و همچنین خدمات مراقبت سلامت را دریافت نمی کنند.
با توجه به افزایش خشونت ها و پس از اینکه دفتر ‘آنگ سان سوچی’ مشاور عالی دولت میانمار به طور مکرر تصاویری از بیسکوئیت های برنامه غذای سازمان ملل را در اردوگاه شورشیان نشان داد، گروه های امدادی بین المللی و سازمان ملل هم اکنون نسبت به تخلیه کارمندان نه چندان ضروری خود از نقاط شمالی استان راخین اقدام کرده اند.
دفتر ‘آنگ سان سوچی’ همچنین اعلام کرده است در حال انجام تحقیقات در مورد حمایت گروه های امدادی از شورشیان است.
‘زید رعد الحسین’ از مقامات ارشد حقوق بشر سازمان ملل، دفتر ‘آنگ سان سوچی’ را به دلیل پیشنهادهای ‘غیرمسئولانه’ در این خصوص که سازمان های امدادی ممکن است به شبه نظامیان میانماری که خود را ارتش رستگاری روهینگیا آراکان می نامند، کمک کرده باشد مورد انتقاد قرار داده است.
صدها بودایی افراطی نیز مرداد ماه گذشته با حضور در خیابان های 15 شهر از جمله مرکز استان راخین در غرب میانمار علیه فعالیت سازمان های امدادگر به مسلمانان روهینگیا تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کردند.
گروه نژادی بودائیست های راخین، سازمان ملل را متهم به کمک و حمایت از مسلمانان روهینگیا می کنند.
تنش در این استان میانمار از ماه اکتبر سال گذشته پس از اینکه درگیری هایی با نیروهای امنیتی رخ داد و بر اثر آن 9 نفر کشته شدند، افزایش یافت و تعداد کشته ها به صدها تن رسیده است.
حدود یک میلیون و 100 هزار مسلمان روهینگیا در راخین زندگی می کنند، اما حقوق شهروندی این گروه توسط دولت میانمار رد می شود و محدودیت هایی برای دسترسی به خدمات اساسی دارند.
حدود 120 هزار مسلمان روهینگیایی نیز در اردوگاه هایی زندگی می کنند که پس از خشونت های مرگبار سال 2012 ایجاد شد، جایی که آنها به سازمان های کمک رسان بین المللی متکی هستند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


پاسخ دهید