40 معدن نیمه فعال سمنان به چرخه تولید باز می گرددعلی اصغر جمعه ای روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : با ارایه تسهیلات یکهزار و 200 میلیارد ریال در سال 96، 85 درصد از تعهد اشتغال در بخش معدن این استان تحقق یافته است.
وی با بیان این که در سال 96، یکهزار و سه هزار فرصت شغلی در بخش معدن استان ایجاد شده است، اظهارداشت : میزان تعهد اشتغال سمنان در بخش معدن در سال جاری حدود سه هزار و 500 فرصت شغلی است.
وی با بیان این که، دولت برای رفع موانع تولید در بخش معدن مصمم است، خاطرنشان کرد : تنها در سال 96 بیش از 50 واحد معدنی در سمنان با ارایه تسهیلات به چرخه تولید بازگشت.
جمعه ای ادامه داد : بیش از 80 واحد معدنی سمنان اکنون با مشکل نقدینگی، نبود بازار فروش و خام فروشی مواجه است و باید تا پایان امسال در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید تصمیم گیری کرد.
رییس اتاق بازرگانی استان سمنان تصریح کرد : همچنین 20 واحد معدنی سمنان به دلیل مشکلات مالیاتی و بیمه ای غیرفعال است که باید با اتخاذ تدابیر راهبردی در کمترین زمان ممکن برای رفع این مشکل اقدام کرد.
وی با اشاره به این که سمنان رتبه اول در تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم در سولفات سدیم ، رتبه سوم در ذغال سنگ و تولید کرومیت را دارد، اضافه کرد : اکنون در این استان از 42 نوع ماده معدنی بهره برداری شده سالانه 23 میلیون تن انواع مواد معدنی تولید می شود.
رییس اتاق بازرگانی سمنان گفت: تعداد 561 واحد معدنی در این استان برای چهار هزار و 200 بهره بردار این واحدها اشتغال ایجاد کرده است.
سمنان با 560 معدن رتبه پنجم و از نظر استخراج رتبه 6 کشور را دارد.
سمنان یکهزار و 700 پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن و بیش از 40 هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از 38 درصد و در کشاورزی بیش از 14 درصد و تولید ناخالص استاندر حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزی و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.
6026/7339انتهای پیام /*


پاسخ دهید